Радио Милева

Јадевте лук а треба да излезете или да одите на работа? – Вака здивот нема да ви мириса

Јадевте лук а треба да излезете или да одите на работа? – Вака здивот нема да ви мириса

Ако јадевте лук, а треба да одите некаде, има трик како да не ви мириса здивот.

Се што ви треба е да се напиете шолја топло млеко и мирисот ќе се неутрализира.

исто така како добар неутралчизатор на лукот е магданосот и јаболкото.

ако сте од оние кои консумираат лук за здравје, тогаш нема потреба да го џвакате, иситнете го и оставете да отстои 15 минути. Така ќе го испупушти здравиот алицин.

Доколку лукот не се трие со забите, односно не се џбака, туку голта, устата и здивот нема да ви мирисаат.

извор:готви.мк

Останати вести од Радио Милева