Радио Милева

Им се ближи крајот: Меган и Хари последните кралски должности ќе ги извршат во март

Им се ближи крајот: Меган и Хари последните кралски должности ќе ги извршат во март
фото: Дарен Енгланд/Епа

Принцот Хари и Меган Маркл ќе ги обават своите последни јавни должности како постари членови на кралското семејство во февруари и во март, пред да го сменат својот статус, објави Уредникот на кралската ИТВ, Крис Шип.

Тој истакна дека Меган и Хари од 1ви април нема да имаат своја канцеларија во Бакингемската палата.

Во јануари оваа година кралскиот пар исткана дека сака да се повлече од кралското семејство и да води мирен живот, надвор од притисокот на јавноста. По тој повод Меган и Хари заедно со својот син Арчи заминаа да живеат во Канда.