Радио Милева

Хашкиот суд го презема случајот на Тања Савиќ – еве што вели таа за преземањето на децата…

Хашкиот суд го презема случајот на Тања Савиќ – еве што вели таа за преземањето на децата…
фото:принтскрин/еспресо.рс

Пејачката Тања Савиќ веќе подолго време е во центарот на вниманието на јавноста и медиумите, поради проблемите што и се случија во нејзиното семејство.

Според сведочењето на самата пејачка, Тања со месеци е одвоена од своите деца, кои нејзиниот сопруг Душан ги однел во Австралија без нејзино одобрување и сè се искомплицирало кога и била забранета каква било комуникација со нејзините синови, за што јавно ги обвинила свекрвата и свекорот.

Сега, Тања зборуваше за порталот „Србија Данас“ за нејзините планови, семејството и за тоа како се бори со сегашната ситуација и фактот дека толку долго е одвоена од своите деца.

Викендов таа настапи на познат белградски сплав, па застана пред камерите расположена, насмеана и еуфорична, но при првото споменување на децата и прашањето дали успеа да воспостави контакт со нив и да добие каков било одговор во изминатите неколку дена, таа веднаш станала сериозна со тага во очите што не можеше да ја сокрие.

 

View this post on Instagram

 

Zbog tebe ja sam dosta morala da precutim da bih ostala. #tanjasavic #ljubav #sreca #radost

A post shared by TANJA SAVIC (@tanja_savic_private) on


-Таа тема е исто толку тешка за мене, верувам и за целата моја публика. Единствено што можам да кажам е дека не го очекував ова од мојот сè уште легален сопруг, дури ни во најлудите соништа. Дека ќе ме негираат и ќе забранат каков било контакт со децата. Тој ги исклучи телефоните, најдолго што не сум ги слушнал е десет дена, па додаде:

-Не можам да ги видам моите деца, тоа ме убива, но велат дека тажен човек се смее, тоа е храброст – истакнува Тања.

На прашањето дали размислува како повторно да стапи во контакт со децата, таа одговори како од топ:

– Сето ова го иницирав со намера да поминам низ Хашката конвенција, преку судот да ги вратам. Моите деца живееја тука и оваа земја им даде многу. Тие имаа сè тука, им дадов сè – раскажува Тања.

Таа се осврна и на поддршката што и ’доаѓа од сите страни и дека и’ значи многу.

– Ги прочитав сите пораки и позитивни зборови. Сето ова ми дава надеж и благодарна сум за тоа на многу фанови и на сите што застанаа покрај мене во овој тежок момент. – рече на крајот пејачката.

Тања искрено зборуваше и за небрежноста на нејзиниот сопруг и за каква врска тој навистина има со децата, за моментите кога била најлошо и како го преживеала пеколот што и се случил.

Таа откри и како планира да им објасни на своите синови еден ден оваа разделба што ја преживуваат, а која, за жал, сè уште не завршува.

Останати вести од Радио Милева