Радио Милева
Крај на шпекулациите

Хари Мата Хари има вонбрачен син, а по пишувањата во медиумите се огласи и жената со која пејачот доби наследник

Хари Мата Хари има вонбрачен син, а по пишувањата во медиумите се огласи и жената со која пејачот доби наследник
фото:хари мата хари/инстаграм принтскрин

Хајрудин Варешановиќ, попознат како Хари Мата Хари, постојано повторуваше дека жените му се голем порок, а како што беше откриено, тој има и вонбрачен син.

Пејачот го има синот Мако од вонбрачна врска со Маја во 1992 година. Младиот потомок денес има 28 години.

Како што беше напишано порано, Хари Мата Хари слушнал за раѓањето на неговиот син многу подоцна, но сега зборуваше Маја, која наводно тврди дека пејачот од првиот ден знаел за неговиот син, кого го признал и кој го носи неговото презиме.

„Сакам да ги негирам овие обвинувања на медиумите кои кружеа со години. Хари Варешановиќ знаеше за неговиот син уште од првиот ден, односно дозна за мојата бременост истиот ден како мене и моето семејство, во ноември 1991 година. Причината за моето рекламирање е дека синџирот на невистини што трае од крајот на војната до денес е скршен. Ниту синот ниту јас сме јавни личности и изложени во медиумите и јас сум принудена да ставам крај на невистините. Бидејќи секој медал има своја страна на приказната, за да го заштитам мојот син и угледот на семејството “, ја започна својата исповед Маја, мајката на Мако Варешановиќ.

Тврдењата како што се оние за кои Хари Варешановиќ не ни знаеше за неговиот син и дека синот беше една од причините за раскинувањето на бракот за ова семејство, се болни и нејасни затоа што, пред сè, како што тврдат, не се точни.

“Од првиот ден кога дознав дека сум бремена, Хари дозна пред моите родители. Бев на лекар, а потоа и сестра ми и отидовме кај Хари за да го запознаам со новата ситуација. Хари знаеше за своето дете од првиот ден, тој беше во контакт со мене од првиот ден. Тој исто така беше информиран за време на војната, а исто така не посети во Белгија, каде што живеевме по војната до 2001. Од бременоста до раѓањето до денес, тој учествува во воспитувањето и животот на неговиот син “, рече Маја, а пренесуваат „Мондо“ и „Блиц“.

Хари Варешановиќ го доби синот Мако во 1992 година, а од бракот со Аида Варешановиќ ја има постарата ќерка Надја (1983) и помладиот син Дамир (1994). Пејачот Хари Варешановиќ, инаку, се разведе од својата прва сопруга Аида многу години подоцна откако го доби синот Маок и тој беше во врска со Јасминка Итук повеќе од дваесет години.

Тие ја крунисаа својата врска во 2010 година со брак.

Останати вести од Радио Милева