Радио Милева
љубовно наследство

Ѓорѓе Давид (не)сакајќи откри какви релации имал со легендарниот српски фолк пејач: „Бев една и пол година во врска со внука му“ (ФОТО)

Ѓорѓе Давид (не)сакајќи откри какви релации имал со легендарниот српски фолк пејач: „Бев една и пол година во врска со внука му“ (ФОТО)

Оваа тајна ја откри рокерот во последното издание на шоуто „Ѕвездите на Гранд“ откако неговиот кандидат Ален Бајровиќ од Сараево го воодушеви жирито со изведбата на песната  „Кафу ми драга испеци“, на легендарниот српски фолк пејач, покојниот Цуне Гојковиќ. Можеби Давид немаше да ја приватизира својата приказна ако Саша Поповиќ не го прашаше дали некогаш слушнал за овој евегрин на народната музика.

„Цуне Гојковиќ е човекот кој ја измислил приказната за човек-бенд пред кој било Американец и Британец. Она што се нарекува човек-глас. Ова се работите што постојат запишани во музичката фонотека на Радио Телевизија Србија. Она што го направи Боби Мекферин многу подоцна, по околу 20 години, покојниот Цуне го правел додека бил уште тинејџер, кога пеел по кафеаните со Тозовац и  имитирал инструменти“ – рече Ѓорѓе Дејвид и додаде:

„Ова се некои работи што ги знам, прво затоа што ме интересираа, а второ, затоа што кога бев млад, се забавував година и пол со една од неговите внуки. Ова признание предизвика чудење кај присутните во студиото.

„Опаааа…. ова не го знаевме до сега“ – забележе Поповиќ, а рокерот му се заблагодари и го пофали својот кандидат.

Фто: Јутјуб принтскрин/ Танјуг

Останати вести од Радио Милева