Радио Милева

Ги сакаше жените и животот, а од бракот со Олгица ја доби Жаклина: Еве како изгледа ќерката на легендарниот Тома Здравковиќ (фото)

Ги сакаше жените и животот, а од бракот со Олгица ја доби Жаклина: Еве како изгледа ќерката на легендарниот Тома Здравковиќ (фото)
фото:јутјуб/принтскрин

Поминаа 28 години откако нè напушти легендарниот пејач на српска народна музика Тома Здравковиќ, но неговото сеќавање сè уште живее.

Покрај песните кои припаѓаат во вечните хитови, тој зад себе ја остави и својата ќерка Жаклина.

Пејачот ја доби Жаклина во бракот со Олгица. Тие двајцата се запознале во хотел Зрењанин, а љубовта брзо се развила, но бракот не траеше долго. Тие се разведоа само неколку месеци по свадбата.

Таа е првото дете на легендарниот пејач, а денес живее во Холандија и е мајка на две момчиња.

Таа исклучително потсетува на нејзиниот татко и редовно доаѓа во Србија. Како што еднаш изјави во медиумите, омилената песна од Томо и е „Тажно лето“.

Покрај ќерката Жаклина, Тома Здравковиќ има и син, Александар, кој го доби во бракот со сопругата Гордана.

Во љубовниот живот на Тома Здравковиќ, се вбројуваат и браковите со Милица и Нада.

Останати вести од Радио Милева