Радио Милева

Ги нарекуваа „недопирливи“, беа најпопуларна холивудска двојка, а потоа актерот и раскина преку шоуто на Опра

Ги нарекуваа „недопирливи“, беа најпопуларна холивудска двојка, а потоа актерот и раскина преку шоуто на Опра
фото:профимедиа

Холивудскиот задодник, актерот Мет Дејмон и британската актерка Мини Драјвер (50) беа во врска повеќе од една година, откако тој реши да каже во шоуто во Опра дека не се повеќе заедно.

Во 1998 година, актерот Мет Дејмон стана еден од најбараните актери во Холивуд, откако ја доби наградата Академија за најдобро оригинално сценарио за „Лов на добра волја“.

Тој и Бен Афлек станаа најдобри пријатели, а ние ги познаваме како тандем уште од тогаш.
Заборавивме малку за љубовниот живот на Мет во овој период. Актерот во тоа време беше во врска со неговата колешка Мини Драјвер.

Дејмон Драјвер беа едни од најпопуларните холивудски парови, а медиумите често коментираа дека се „недопирливи“.

Но, тие беа, сè додека Мет не реши да се раздели со неа на неславен начин.
Тие беа во врска повеќе од една година кога Мет Дејмон дојде на шоуто во познатата Опра Винфри. Водителката го замоли да и ’каже за статусот на неговата врска и тој одговори дека не е во врска.

Сето ова го коментираше Мини по шоуто.

– Срамно е што Мет го кажа сето ова додека беше кај Опра. Очигледно, му се чинеше пригодна ситуација да му објави на светот дека раскинавме и сè уште мислам дека тоа беше грубо. Се разбира, еден месец порано во второто шоу тој зборуваше за тоа колку ме сака и колку сме одлични заедно – рече разочараната актерка по неговата изјава.

Мини во тој момент го сметаше за момче, и наводно претходно не разговарал со неа за раскинување 14 години подоцна, Мини во интервју рече дека била млада и целосно заљубена во Мет. Начинот на кој се раздели и го скрши срцето и кога се сети на врската, рече дека би и било мило да останеле добри пријатели.

По раскинувањето со Мини, Мет Дејмон беше во врска со Винона Рајдер, со кого се запозна преку тогашната девојка на најдобриот пријател на Бен Афлек, Гвинет Палтроу.

Тој ја запозна својата сегашна сопруга Лусијана Баросо во 2003 година, а по две години стаоија со брак кој функционира до денес.

Останати вести од Радио Милева