Радио Милева

(ФОТО) Имала огромни гради кои ја спречувале за успех: Оваа дама ги намали и стигна до врвот!

(ФОТО) Имала огромни гради кои ја спречувале за успех: Оваа дама ги намали и стигна до врвот!

Романката Симона Халеп го оствари својот сон. Таа на ВТА листата го држи првото место, а од саботата е и актуелен освојувач на Ролан Гарос.

Тоа беше нејзино четврто финале на едно големо натпреварување и конечно прв пат се радуваше на трофејот. Претходно во финалињата губеше од Марија Шарапова (Ролан Гарос 2014), Јелена Остапенко (Ролан Гарос 2017) и Каролин Возначки (Австралија опен 2018).

Халеп објаснува како успеала да се мотивира и да работи напорно за да стигне до врвот.

„Ја гледав ВТА листата на интернет и моето име го немаше ниту во првите 100. Тогаш решив дека е време за промена. Сакав да стигнам до врвот, до првото место“, вели Халеп, додавајќи дека најголемата жртва коај ја има направено е да се одлучи да ги намали градите.

„Најголема жртва ми беше да ги намалам градите. Ионака не ги сакав во приватниот живот, но го направив тоа поради тенисот. За мене тренирањето не е некоја жртва, бидејќи навистина го сакам тенисот“, вели Халеп.