Радио Милева
неверојатна приказна

Еве зошто на Роберт Де Ниро Србија му е во срцето: Холивудската ѕвезда продавала домати на пазарче во Ниш (ФОТО)

Еве зошто на Роберт Де Ниро Србија му е во срцето: Холивудската ѕвезда продавала домати на пазарче во Ниш (ФОТО)

Еден од најголемите актери во Холивуд, Робет Де Ниро (76) е горд татко на шест деца, а ја посвоил својата најстара ќерка додека бил среќно оженет со неговата поранешна сопруга Дајана Абот. Дрена де Ниро има 48 години, исто така е актерка, а малку е познато за приказната зад нејзиното име. Имено, Дрена е именувана по реката Дрина, што се споменува и во нејзината биографија на веб-страницата IMDB. Со оглед на целата приказна што можете да ја прочитате подолу, се претпоставува дека ќерката на Де Ниро го добила името по познатиот роман „Мостот на Дрина“.

Уште во 1967 година, Де Ниро ја посетил поранешна Југославија како авто-стопер и на излегување од Ниш застанал селанец од Кокот, по име Радован Ѓокиќ. Еден нишлија преведувал  што зборува Де Ниро и се покажа дека младиот, тогаш непознат странец, бара сместување.

Ѓокиќ го ставил во својот автомобил и срдечно го примил во неговата куќа, каде што актерот ја помина ноќта. Следниот ден, тој го придружувал до  патот, спакувајќи му погача и сирење за да не остане гладен.

Една година подоцна, во летото 1968 година, во Чокот се појавил автомобил „Фолксваген“ со германски регистарски таблички. Се испоставило дека не е никој друг зад воланот туку истиот човек што минатата година дошол во местото. Овој пат тој останал три дена и заедно со својот домаќин берел домати, возешел зеленчук на пазарот во Ниш и продавал со него.

Потоа заминал за Чокот за Грција, но на бензинска пумпа помеѓу Ниш и Лесковац качил стопер кој му го украл паричникот. Поради ова, тој се вратил кај  Ѓокиќ кој му дал пари за пат, а Роберт му ја понудил во вид на благодарност својата камера, но селанецот го одбил.

Поминале многу години од тогаш. Ѓокиќи од Чокот го виделе Роберт Де Ниро на филмското платно и сфатиле дека тие всушност имале голема ѕвезда на гости.

Во меѓувреме, Де Ниро го прочитал романот „Мостот на  Дрина“ и на својата ќерка и го дал името Дрена. Медиумите исто така пишуваат дека тој често ангажирал дадилки од Србија, а со години како телохранител за него работел човек кој исто така е Србин.

Фото: Инстаграм/Профимедиа АФП