Радио Милева

Еве што му порача Тамара Тодевска на претставникот на Шведска по промената на гласовите на Евровизија

Еве што му порача Тамара Тодевска на претставникот на Шведска по промената на гласовите на Евровизија

Во саботата заврши 64-то издание на Избор на песна на Евровизија, на која победи Холандија.

Тамара Тодевска со песната „Proud“ не претставуваше на овогодинешното издание.

Според гласањето во саботата, Македонија го освои второто место од жирито, а осмото место од публиката.

Веднаш под Македонија, на тебелата се најде претставникот на Шведска односно Џон Лундвик.

фото: принтскрин/еуровизион

Меѓутоа, само неколку дена по финалето, Европска радиодифузна унија потврди грешка во гласањето на белоруското жири.

По промената на гласовите на жирито, Македонија и нашата претставничка Тамара Тодевска се најдоа на прво место според гласовите на жирито и според гласовите на публиката на седмо место.

Нашата претставничка се огласи на социјалните мрежи и истакна дека е пресреќна, но се и заблагодари на целата поддршка.

Исто така на својот Твитер профил, Тамара на шведскиот претставник му порача

„Двајцата сме победници, вие бевте фантастични“.

фото: принтскрин/твтитер

За потсетување, ова е најдобриот пласман на Македонија на Евровизија.

Останати вести од Радио Милева