Радио Милева
србомрзец

„Еднаш кретен – секогаш кретен“: Зошто Бора – „Чорба“ удри по францускиот актер Жерард Депардје?

„Еднаш кретен – секогаш кретен“: Зошто Бора – „Чорба“ удри по францускиот актер Жерард Депардје?
Францускиот актер Жерард Депардје ќе го игра Слободан Милошевиќ во албански пропаганден филм кој ги деградира и сатанизира Србите. Депардје претходно погрешно се претставуваше себеси како голем пријател на Србија, вели рокерот Бора Ѓорѓевиќ, кој  открива зошто францускиот актер навистина не може да ги поднесе Србите!

Депардје игра во албанскиот филм „Милошевиќ и ние“, во режија на приштискиот режисер Арбен Кастрати, а се снима во албанскиот град Џирокастро. Како што објавија во локалните медиуми, филмот приказната се одвива во 2003 година и ги следи животите на албанските семејства по војната во Косово во 1999 година.

Албанскиот премиер Еди Рама на својот Инстаграм профил објави фотографија со Депардје и идниот премиер на Косово, Албин Курти.
Фронтменот на „Рибља Чорба“, Бора Ѓорѓевиќ, истакнува дека Депардје воопшто не го изненадува.
„Еднаш кретен, секогаш кретен. Точно е дека Депардје патолошки го мрази Емир Кустурица, а со тоа и сите Срби. Искрено, жал ми е што тој доби руско државјанство додека бегаше од даночниците во Франција … Џерард е познат како добар актер и човек кој не може да ги контролира своите с*ања“ – вели Ѓорѓевиќ.
Фото: Немања Панчиќ/Инстаграм приннтскрин

Останати вести од Радио Милева