Радио Милева

„Ѕвездата од приколката“ Тијана Кадовиќ не влезе ни во финалето: Гранд остана без „првата вистинска ѕвезда?“ (ФОТО)

„Ѕвездата од приколката“ Тијана Кадовиќ не влезе ни во финалето: Гранд остана без „првата вистинска ѕвезда?“ (ФОТО)

На изненадување на многумина Тијана Кадовиќ не се квалификуваше за финалето на “Ѕвездите на Гранд” и покрај фактот дека таа е натпреварувач за кој најмногу се зборуваше и  го следеа најмногу контроверзии, па дури и Саша Поповиќ го нарече “првата голема ѕвезда, која ќе излезе од ова натпреварување”.

33-годишната белграѓанка не го криеше своето незадоволство од овој развој на настанита, а во последната издание на натпреварувањето таа покрена многу прашина велејќи дека ниту еден од финалистите нема да  стане познат и дека “Гранд” без неа изгубил многу, бидејќи таа го подготвувала “најдобриот последен сценски настап било кога виден во шоуто.

Но, она што го подготви, публиката немаше можност да ја види во финалето, па Кадовиќ со дел од тоа настапи во “Утринска програма на Јован и Срѓан” на Прва ТВ, во која многумина беа шокирани од тоа дека таа може да пее многу поразлични песни и од оние што ги изведуваше на сцената на “Гранд”.

Станува збор за безвременскиот хит “Piensa en mi”, напишан во август 1935 година од Августин Лара и неговата сестра Марија Тереза Лара, која досега доивеал многу изведби, меѓу кои е и најзапаметена онаа на   Луз Касал за филмот на Педро Алмодовар “Високо подпетици “.

Како оваа песна звучи во изведбата на Тијана, слушнете во продолжение.