Радио Милева

Дарко Лазиќ за Божиќ замина дома, а по неколку месеци се сретна со неговата ќерка (фото)

Дарко Лазиќ за Божиќ замина дома, а по неколку месеци се сретна со неговата ќерка (фото)

Фолк пејачот Дарко Лазиќ, Божиќ го помина во својот дом во кругот на своите пријатели.

Пејачот откри како некогаш се славел Божиќ истакнувајќи дека секогаш е среќен кога наближуваат Божиќните празници.

„Се ближи Божиќ и веднаш сум расположен. Ги обожавам Божиќните празници, едвај чекам. За Божиќ и Бадниковата вечер никогаш не работам. Тие два дена се за семејството и со години се придржувам на таа традиција“ вели Лазиќ.

Дарко откри како го прославувал овај празник.

„Го одбележувам традиционално. До скоро одев во „вертепе“. Тоа е група на мажи облечени во бело кои одат од куќа до куќа и пејат Божиќни песни и пијат вино. Потоа се јава коњ и се оди по бадникаво гранче во раните утрински часови“ вели Дарко.

Дарко, Божиќните празници ги поминува во својот дом, а најмногу го израдува посетата на неговата ќерка Лорена.

Имено, по неколку месеци, Дарко конечно ја прегрна својата ќерка од бракот со Ана Севиќ.

Останати вести од Радио Милева