Радио Милева
живот „на трње“...

Дарко Лазиќ стравува за својот живот и семејството откако го поврзаа со Веља – „Невоља“: Фолкерот најмил тојца телохранители да го чуваат 24/7 (ФОТО)

Дарко Лазиќ стравува за својот живот и семејството откако го поврзаа со Веља – „Невоља“: Фолкерот најмил тојца телохранители да го чуваат 24/7 (ФОТО)

Пејачот Дарко Лазиќ, наводно, се соочил со сериозни проблеми откако неговото име беше поврзано со името на Вељко Беливук, водачот на криминалната навивачка група, осомничен за најтешките злосторства.

Имено, иако Дарко неодамна истакна дека не го познава Веља – „Невоља“ или неговите блиски соработници, тој сепак одлучи да не остава ништо на случајот, па наводно ангажирал лично обезбедување.

Соседите на Дарко од Брестач, родното место на популарниот фолкер, открија дека пејачот со денови не оди никаде без неговите телохранители, ниту дозволува неговата свршеница и синот да се движат без нивен надзор.

„Откако името на Дарко започна да се поврзува со името на Веља – Невоља, работите во неговата околина почнаа да се менуваат. Прво, никој од мештаните не ги виде Дарко или Марина и малиот Алексеј, а потоа тој неодамна започна да се појавува во селото во друштво на непознат човек“ – вели  на почетокот од разговорот за соседот на Дарко од Брестач и додава дека Лазиќ ангажирал бодигарди кои ќе го чувааат него и неговото семејство.

„Едно момче оди со него цело време, а тоа е неговиот личен телохранител, додека двајца се задолжени за чување на неговата куќа. Семејството Лазиќ претежно го минуваат времето дома и ретко кој од нив излегува надвор. Дури и кога тоа ќе се случи, тие не го напуштаат дворот. Целото село сега е во страв бидејќи се плашат дека Дарко се вмешал во мафијата. Сега, наместо да го препознаваат по неговиот талент и песните, луѓето го поврзуваат со опасни луѓе“ – вели соговорникот и додава дека целото село се плаши од тоа што може да се случи.

Да потсетиме, името на Дарко Лазиќ беше ставено во контекст со Веља – Невоља откако пејачот беше испрашуван во полиција поради автомобилот „Мерцедес ЦЛК“ што и го даде на неговата поранешна сопруга Ана Севиќ во 2014 година. Се шпекулираше дека автомобилот подоцна е продаден на човек кој наводно бил близок со кланот на Беливук. Лазиќ неодамна се осврна на неговиот однос со блиските луѓе на Веља – Невоља и истакна дека ги почитува иако не ги познава.

Фото: Инстаграм принтскрин/darkolazicofficial

Останати вести од Радио Милева