Радио Милева
скршена од болка...

Далма, постарата ќерка на Марадона со трогателна порака се прости од својот татко: „Мојата смрт ќе биде моментот кога ќе те видам повторно и ќе те гушнам“ (ФОТО)

Далма, постарата ќерка на Марадона со трогателна порака се прости од својот татко: „Мојата смрт ќе биде моментот кога ќе те видам повторно и ќе те гушнам“ (ФОТО)

Далма, ќерката на легендарниот аргентински фудбалер Диего Марадона, се огласи на социјалните мрежи за прв пат откако нејзиниот татко беше погребан каде што почиваат неговите родители во Буенос Аирес.

„Секогаш се плашев од својата смрт, но не сега. Знам дека ќе биде моментот кога ќе те видам повторно и ќе те гушнам! Веќе ми недостигаштато! Ќе морам да издржам тука, без оној дел од срцето што го зеде со себе!

Ќе те сакам и бранам цел живот затоа што ти благодарам на заедничкиот живот! Уништена сум, но ќе издржам! Чекај ме таму. Кога повторно ќе те видам, повторно ќе пееме заедно, ќе викаме, ти всушност пееш убаво додека јас врескам! Те сакам тато!

Ќе те сакам и бранам цел живот! А кога внуката ќе сака да ти се јави преку видео повик, јас ќе умрам, но биди сигурен дека ќе и кажам точно кој беше, кој си и кој ќе бидеш засекогаш. Можеби веќе те сака…

Ги составувам деловите заедно и не можам да замислам каков ќе биде мојот живот без тебе … Не можам … Но, тука сум со најдобриот сопруг на светот и ќерка која ќе ме присили да напредувам. Животот е краток, затоа се гледаме наскоро. Носам маргаритки за да ги украсувам твоите чорапи и те молам, погледни ме повторно со таа љубов што ја гледаме на фотографијата! Те сакам бесконечно“ – стои во трогателниот проштален статус  од својот татко на најстарата ќерка на Марадона.

Инаку, Далма е постара од двете ќерки кои Диего ги доби со Клаудија Вилафане, со која се разведе во 2004 година по 20 години брак.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dalma Maradona (@dalmaradona)

Останати вести од Радио Милева