Радио Милева
Скандал на филмските награди „Цезар“:

„Браво педофилу“: Кога режисерот Роман Полански доби награда, една актерка и водителката револтирано ја напуштија салата“ (ВИДЕО)

„Браво педофилу“: Кога режисерот Роман Полански доби награда, една актерка и водителката револтирано ја напуштија салата“ (ВИДЕО)

Режисерот Роман Полански ја освои наградата Француски Цезар за режија на филмот „Обвинувам“. Откако беше прочитано неговото име дека е добитник, една револтирана актерка како и водителката ја напушти салата со зборовите:

„Браво, педофилу. Оддавањето вакво признание е плукање в лице на жртвите. Ова значи дека силувањето на жени не е воопшто лошо?“

Церемонијата на доделување на наградите се одржа во Париз, на кое  му претходеа протести од страна на Здружението за права на жените, откако беше објавено дека филмот  кој Полански го режираше е номиниран во 12 категории. Да потсетиме дека  откако режисерот беше осуден од американското судство за силување малолетничка, а издржувањето на казната го избегна бегајќи во Франција во 1977 година.

Останати вести од Радио Милева