Радио Милева
Нема влакна на јазикот

Босанац искрено и без заобиколување: „Тоа што Вики завршила академија, не значи дека е експерт“

Босанац искрено и без заобиколување: „Тоа што Вики завршила академија, не значи дека е експерт“
фото:јутјуб/ѕвездите на гранд/официјал/принтскрин

Драган Стојковиќ, попознат под прекарот Босанац, се за заљубил во хармониката како дете, што подоцна, во осумдесеттите години, му донесе голема слава. За време на својата богата кариера, тој соработуваше со разни познати имиња, и долго време е активен член на жирито во „Ѕвездите на Гранд“, рамо до рамо со Ана Бекут, Марија Шерифовиќ, Јелена Карлеуша, Вики Миљковиќ и Ѓорѓе Давид.

Во разговор со српските новинари, тој посочи дека музиката, пред сè, треба да се сака, а потоа одговори на прашањето дали мисли дека е поголем експерт од Вики Миљковиќ, која завршила музичка академија, тој даде јасен одговор.

 

View this post on Instagram

 

#😏😎💪🏻

A post shared by Dragan Stojkovic Bosanac (@d.s.bosanac_official) on

– Таа сигурно завршила училиште, но училиште не значи стручност. Ако сите што завршуваа музички академии беа врвни музичари, тогаш каде ќе завршеше овој свет?! Мислам дека завршила теоретски оддел и тоа не значи ништо кога станува збор за пракса. Буквално, ништо. Дури и многу работи се заборавени од теоријата, за што јас понекогаш ја „чепкам“ Вики – рече тој низ насмевка.
Освен за Вики, Босанец се шегува и за Јелена Карлеуша, која дури може да го имитира. Сè што му е грижа е да го стори тоа умерено.

– Тие шеги мора да постојат за да не биде досадно. Сепак, секогаш се грижам дека, што се однесува до мене, тоа е на работ на пристојност кон другите. Бидејќи, шоуто значи гледаност, но и пропаст за оној што учествува во неа, заклучува тој.

Останати вести од Радио Милева