Радио Милева

Богатството на пејачката е огромно: Лепа Брена е “тешка“ неколку милиони

Богатството на пејачката е огромно: Лепа Брена е “тешка“ неколку милиони
фото: принтскрин/инстаграм/лепабрена

Богатството на домашни и странски јавни личности се мери во милиони. Многу од нив се заслужни за нивниот успех и со текот на годините тие сакаа да бидат подобри во нивните кариери, но и побогати.

Познатиот сајт „Celebrity net worth“ го собра целото богатство на личности од светот на забавата, спортот и другите гранки. Резултатите на страницата ги проверува и потврдува тим од уредници и експерти од индустријата.

Тие работат напорно за да се осигурат дека сите нивни броеви се најточни, како и дека информациите за финансиите на славните се многу точни.

фото: принтскрин/инстаграм/лепабрена

Југословенската пејачка Лепа Брена има повеќе од 16 милиони долари. Таа е најпродаваната женски-уметник во поранешна Југославија, со продажба на повеќе од 40 милиони плочи. Иако нејзиното вистинско име е Фахрета Живојиновиќ, таа е попозната под уметничкото име Лепа Брена.

Нејзиниот деби студиски албум „Чачак, Чачак“ беше издаден во 1982 година, а до 2013 година издаде вкупно 17 албуми. Фахрета Живојиновиќ се појави и во неколку филмови и телевизиски серии. Таа глумеше на новогодишната забава во Белград во 2016 година заедно со Стивен Сигал.

фото: принтскрин/инстаграм/лепабрена

Лепа Брена е многу успешна деловна жена, заедно со нејзиниот долгогодишен пријател Саша Поповиќ, таа ја држи музичката империја „Гранд продукција“. Пејачката исто така многу паметно ги вложува своите пари, па не е изненадувачки од каде потекнува толку многу богатство.

Останати вести од Радио Милева