Радио Милева

Без сомнеж, никогаш не би го препознале Талат приватно кога не е на рецепција во „Преспав“ (фото)

Без сомнеж, никогаш не би го препознале Талат приватно кога не е на рецепција во „Преспав“ (фото)
фото:инстаграм/пансионпреспав

Откако стана рецепционерот во пансионот „Преспав“, младиот 25 годишен актер Дритон Вејсели, преку Талат од Џепчиште стана еден од омилените ликови на ТВ екраните.

Неговата специфична улога, тетовскиот дијалект, згодите и незгодите кои ги предизвикува со сопртвениците и гостите на пансионот, го направија лик кој гледачите на серијата со нетрпение очекуваат да го гледаат во секоја нова епизода.

За Талат од Џепчиште знаете повеќе отколку за Дритон Вејсели, млад актер кој досега има играно неколку улоги на сцената на Драмскиот театар, а имал улога и во уште една серија.

Сепак, улогата во „Преспав“ е онаа која му го трасираше патот до полуларноста. Откако стана познат, Талат е се поинтересен за медиумите кои редовно го бараат за интервјуа и детали од неговата приватнот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Преспав (@pansionprespav) on

Дритон е активен корисник на социјалните мрежи каде постојано има нови следбеници и обожаватели, а она што е забележливо на прв поглед е неговата трансформација од Дритон во Талат и обратно.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Driton Vejseli (@dr1ton) on

Еден со друг воопшто не потсетуваат, па оттука умешноста на ова младо талентирано момче, дополнително се истакнува.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Driton Vejseli (@dr1ton) on

Инаку, Дритон и навистина потекнува од Тетово, неговиот татко работи со слаткарница, а пак тој освен актерството ги сака сите гранки од уметноста.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Driton Vejseli (@dr1ton) on

фото:инстаграм/дритонвејсели