Радио Милева

„Беше болен од рак“: Драгана Мирковиќ ја замолила Карлеуша да помогне, а од нејзината постапка била изненадена!

„Беше болен од рак“: Драгана Мирковиќ ја замолила Карлеуша да помогне, а од нејзината постапка била изненадена!
фото:инстаграм/драганамирковиќ

Фолк ѕвездата Драгана Мирковиќ откри дека комуницира само со Лепа Брена.

Таа сака да муабети со својата постара колешка со која вели дека поминала низ сито и решето. Драгана потенцира дека има добри односи со сите свои колеги и дека има посебна почит кон Јелена Карлеуша.

– Од колегите од естрадата контактирам само со Брена, која е во мојот живот повеќе од 30 години. Двете поминавме низ многу работи, убави и грди. Ние сме многу приврзани и имаме посебен однос. Ние сакаме да зборуваме за работи што не се поврзани за работата, туку за нашите приватни животи – вели Драгана.

Иако помалку комуницира со другите приватно, Драгана потенцира дека е во добри односи со сите свои колеги.

фото:инстаграм/драганамирковиќ

– Најпрво, мислам на Миле Китиќ, Шемса Суjаковиќ, Кемал Маловчиќ. Години на знаење, дружење и работа се зад нас – тврди таа.

Во последните неколку години, Драгана е многу блиска до Јелена Карлеуша.

– Имаме специфичен однос. Ние последен пат се видовме пред шест години на новогодишната програма на мојата телевизија. Пиевме кафе двапати во животот, понекогаш се допишуваме, но не можам да кажам дека сме пријатели. Имаме нешто поважно, тоа е меѓусебно почитување. Понекогаш го претпочитам ова на некој што ми вели „мацо, душо“, а зад грб којзнае што. Како човечко суштество, Јелена ме изненади многу – вели Мирковиќ.

фото:инстаграм/јелена карлеуша

И на прашањето зошто, Драгана одговара:

– Пред два месеци, познаник заболе со карцином. На Инстаграм објавив дека му е потребна помош и ја замолив да ја објави, затоа што таа е дефинитивно најгледаната личност на нашите социјални медиуми. Таа веднаш стапила во контакт со лекарите во Грција кои ја лекувале покојната мајка Дивна, како и со експерти во Турција. Таа ангажираше сè за да му даде можност на овој мој познаник да отиде на многу важен преглед. Таа направи се што можеше, но за жал, беше доцна за него. Таа покажа колку е хуман и добар човек и колку е различна од тоа како се претставува себеси во јавноста – вели Драгана Мирковиќ.

Останати вести од Радио Милева