Радио Милева
online „copy-pastе“ home party?

„Бекстејџ“ vs. Жаре „1на1“, Ноне vs. Теа, ДНК vs. Митевски, Дац и Бојана… Кој кого копира или мора така да биде, зошто не може да се бира? (ВИДЕО)

„Бекстејџ“ vs. Жаре „1на1“, Ноне vs. Теа, ДНК vs. Митевски, Дац и Бојана… Кој кого копира или мора така да биде, зошто не може да се бира? (ВИДЕО)

Пандемијата од коронавирусот полека ја достигнува својата кулминација кај нас, изолацијата трае, животот во карантин тече понатаму…  најмногу онлајн!  Онлајн информирање, онлајн настава за учениците, онлајн курсеви, онлајн плаќање сметки, онлајн театар, балет, кино… култура воопшто, онлајн забава…

Забавњаци, народњаци, рапери, класичари… разно-разни пејачи и музичари, но и презентери и ТВ водители се обидуваат да ја разбијат домашната монотонија предизвикана од новосоздадените услови за „живот во четири ѕида“. Себе си, на нивната публика, на народот воопшто… а, со тоа и да се обидат да си ја одржат популарноста од која во нормални услови живеат.

Интернетот, социјалните мрежи и медиуми се моќно оружје, па секојдневно на нив осамнуваат нови вклучувања во живоили нови снимки на нивните настапи и перформанси.

Ноне, ДНК, Митевски, Дац и Бојана Скендеровски, Калиопи, Стојне Николова и Мојсо, Јошка, Пламенка Трајковска… се само некои од имињата што се обидоа на јавноста да и понудат дел од својот авторски или репродуктивен репертоар, канејќи го народот на онлајн забава, гратис.

Во сета таа приказна, случајно или намерно, почна да се случува работите да почнат да се повторуваат. Така на пример,  прва која го „скрши мразот“ со изведба на песни од дома уште пред прогласувањето на вонредната состојба беше Ноне. Македонската џепна венера во момонтев е дома, во родниот Велес, па домашната изолација ја искористи (уште во саботата,  14 март 2020) да сподели видеоснимка на својот Фејсбук профил, на која заедно со својот некогашен музички соработник Дарко Димов и неговата придружба на акустична гитара во живо  го пее познатиот евергрин „Алелуја“ на легендарниот канадски пејач и поет, Леонард Коен.

Вчера, (четврток 19 март 2020) на Инстаграм со своја изведба од двојата соба се појави и пејачката Теа Трајковска.

Таа на својот профил на оваа социјална мрежа споделила снимка, каде во иста таква придружба на акустична гитара, ја пее истата песна… „Алелуја“ на Леонард Коен!!? Изведбите на Ноне и Теа слични, а сепак толку различни и обете одлични… Ама изборот на песната, случајно или не – ист!?  А, мораше ли баш таа?

Откако колата тргна, па почнаа да се редат куќните настапи, музички изведби, концерти и перформанси, некако во  ист ден исто време ( понеделникот, 16 март 20202 во 20 часот) се поклопија и концертите на ДНК од празно, затворено кафуле и оној на Митевски, Дац и Бојана од празното студио „Скендеровски“. Репертоарот тотално различен, настапот уште поразличен, ама идејата иста… И тоа во ист ден, во исто време?! Онлајн настап, концерт, забава, журка… како сакате наречете ја благородната идеја и на едните и на другите.

Уште во вторникот, (17  март 2020) екипата на најглеаниот и највлијателен забавен ТВ магазин „Бекстејџ“ ја најави трансформацијата на својата емисија и нејзините содржини, според условите кои не затекнаа.  Па така, магазинот „од засцената“  стана „Бекстејџ седи дома“.

Имено, водителите и новинарите од своите домови онлајн се вклучуваа во разговор со однапред најавените гости во зададено време, кои исто така разговараат со нив преку Интернет видеоврска, а гледачите можат да се вклучат, да го следат разговорот, но и да поставуваат прашања. Жаре-Бербер, Антониа Гиговска и Иван Јованов, раперот Таско, Роберт Билбилов беа или се веќе нивни онлајн гости…

Во меѓувреме, неколку дена подоцна, водителот Жарко Димитриовски или попознат како  Жаре – „1 на 1“, ја најави на Инстаграм трансформацијата на своето истоимено шоу – од дома! Приказната отприлика иста: Жаре од самоизолација прашува што прават домашните и регионалните ѕвезди дома во изолација?! А и насловот речиси идентичен: „Бекстејџ – седи дома“,  „1 на 1 – седи си дома“!?

Жаре си ја светнал дневната како студиото, па ги најавил домашните муабети со  Симон Трпчески, Влатко Стефановски, Елена Ристеска, Тамара Тодевска, Жељко Самарџиќ од Белград и Јован Јованов од Канада! Исто е, ама не е исто… Многу слично. Само гостите се различни. Муабети од карантинот – онлајн, а емисијата потоа оди снимена, одложено на телевизија.

По сето ова се наметнуваат две нешта:

Како прво, браво за сите споменати, но и за сите останати, кои и во новонастанатите услови на домашна изолација и карантин, сепак собраа сили и најдоа начин да се адаптираат, прегрупирраат, трансформираат и делуваат од домашни услови. Зашто духот никако не смее да клоне, а шоуто сепак, мора да продолжи… Та било тоа и онлајн… или снимено!

Како второ, сепак, останува дилемата: Мора ли иста песна, ист настап, концерт, концепт, емисија… Мора ли во исто време, на ист начин, со исти содржини…? За на народот да не му се стори: ова е веќе видено… А и за потоа да не прашува некој, кој кого копира? Или мора така да биде, зашто не може да се бира?

 

 

 

Останати вести од Радио Милева