Радио Милева
еден збор - лутина довека

Беа како брат и сестра, а сега Здравко Чолиќ со неа не зборува со години (ФОТО+ВИДЕО)

Беа како брат и сестра, а сега Здравко Чолиќ со неа не зборува со години (ФОТО+ВИДЕО)

Таа беше голема ѕвезда на забавната сцена во Југославија, една од најжешките девојки и најзгодните јавни личности, за која и денес кружат легенди како ги оставала без здив мажите.
Лепосава Стефановиќ, попознат како Локица е српски балерина, танчар, балетски учител, балетски професор, кореограф, фитнес инструктор и архитект.

Нејзиното име е синоним за современ сценски танц, а за нејзините кореографии од „Патувачкиот земјотрес“ на Здравко Чолиќ сè уште се зборува. Таа имаше своја балетска група „Локице“, која беше многу популарна во седумдесеттите и осумдесеттите години.

Локица се појави во телевизиската серија „7 плус 7“ и беше придружна група на една од најголемите sвезди на Балканот, Здравко Чолиќ.
Иако Локица го сметаше Здравко Чолиќ за свој брат, тој се навредил кога изјавила дека не е талентиран за танцување. Кога се вратил од војска, тој престанал да зборува со неа и таа постојано истакнуваше колку и е жал заради тоа.

 

„По таа моја изјава, нашето пријателство заврши. Жал ми е,  никогаш не кажувам грди работи за луѓето, но ете… Само објаснив дека иако Чола нема талент за танц,  со вежби и тренинг го постигнавме резултатот. Тој научи да танцува. Посакувам да можеме да се смириме заради неговите ќерки и сопругаа. И јас имам и внука исто така. Можеби тоа беше само суета во одреден момент“ – ќе изјави Локица за медиумите.

Останати вести од Радио Милева