Радио Милева

Ана Бекута стана мајка малолетна, па бебето го даде во дом: Еве како нејзиниот син изгледа денес (фото)

Ана Бекута стана мајка малолетна, па бебето го даде во дом: Еве како нејзиниот син изгледа денес (фото)
фото:инстаграм/анабекута

Пред да стане Ана Бекута и да се здобие со голема слава, пејачката се викаше Нада Полиќ. Во тоа време, млада девојка со само 17 години останала бремена во вонбрачна врска, па го оставила својот син Игор во домот за деца.

Имено, Ана Бекута отсекогаш се обидувала да не го открива својот приватен живот јавно, а нејзиниот син ретко се појавува во јавност.

Таа вели дека периодот на одвојување од синот, бил најтешкиот во животот. Животната средина ја осуди.

“На возраст од седумнаесет години имав здрава и зрела одлука да родим дете, што и да се случи во овој свет. Бев малолетна, семејните односи, селото, околината не беа сјајни. За да ја смирам ситуацијата, го дадов Игор во дом во Звечанска улица. Тој остана таму осум месеци, и одев на секои десет дена да го видам и се враќав. Кога зборувам за тоа сега, како да зборувам за некој друг, тие чувства се малку потиснати “, вели таа, додавајќи:

– Само кога се смири семејната ситуација, на мое инсистирање, моите родители се согласија да дојдам во куќата со Игор, го донесов. Тоа беше мај, имав осумнаесет во септември. Игор, се разбира, стана миленик на семејството, а на возраст од седумнаесет, јас созреав. Мојата младост не постоеше, ја заменија пелените и се грижата за детето. Јас бев она што децата денес ќе го кажат, треперејќи, незрело и двете, и овој однос не резултираше со брак. Го напуштив средното училиште по втората година, а раѓањето на Игор ја забрза одлуката да се занимавам со музика, рече Ана во тоа време.

– Ако родев порано, можеби тие ќе ме изгореа или барем ќе ме избркаа како вештерка. Тие ме сметаа за будала затоа што не го “убив” навреме. Или што не го сокрив или дадов во оддалечена болница. По страшните паузи, го ставивме Игор во домот. Голем дел од моето срце потоа беше фрлено и оваа рана никогаш нема да заздрави, рече Бекута.

Пејачката не крие колку е горда на нејзиниот наследник. Ана е исклучително поврзана со нејзините внуци, со синовите на Игор, Соња и Бранко, кои ја поддржуваат својата баба во сè.

Останати вести од Радио Милева