Радио Милева

Аца Лукас има порака до оние што го мразат и до колегите: „Нека седат дома и нека го гледаат мојот концерт!“

Аца Лукас има порака до оние што го мразат и до колегите: „Нека седат дома и нека го гледаат мојот концерт!“
фото:аца лукас/принтскрин/инстаграм

Аца Лукас одговори на прозивките на колегите и оние кои го осудуваат за правење концерт на Ташмајдан.
Откако тој закажа настап во Луцерн за 5 септември, кога ќе пее со Цеца Ражнатовиќ во еден клуб, пејачот најави голем концерт на стадионот „Ташмајдан“ за 29 септември.

Кога слушнале дека Лукас ќе настапи на стадионот, кој има капацитет од околу 15 000 луѓе, многумина реагираа бурно. Покрај неговите следбеници на Инстаграм, одговорија и корисниците на Твитер, прашувајќи како е можно тој да одржи настап кога можат да се соберат до 500 луѓе. Имаше и некои колеги кои негативно го коментираа овој потег. Тие сметаат дека овој Аца презема голем ризик и коментираат дека не треба да работи во времена коронавирусот.

“Нема потреба некој да се плаши и да го коментира мојот концерт во негативна смисла. Јас нема да загрозам никого, затоа што концертот ќе се одржи во согласност со мерките што се во сила во тој момент. Јас ќе ја почитувам секоја одлука на кризниот штаб. Повторувам. , сè ќе биде во согласност со законот и мерките во тој момент. Кој е датумот денес? Денес е 24 август. Како можеме да знаеме како ќе биде за повеќе од еден месец? Мерките веќе се олеснуваат. Некои настапуваат во полни клубови по полноќ. И, ако некој ќе ни кажеше минатата недела, што ќе му рековме, дали ќе верувавме? Не “, вели Лукас.

Пејачот вели дека тој сигурно нема да го откаже концертот заради оние што не го сакаат.
„Оние идиоти кои ме мразат и негативно коментираат за мојот концерт, дали слушнале за концерт на Интернет? Јас веќе имав таков настап. Можеби ќе има 500 луѓе на Таша, можеби ќе има 50, а можеби ќе има и на Интернет, но во секој случај ќе биде. Кој сака, ќе дојде да ме слуша или ќе ме следи преку Интернет “, вели тој.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ACA LUKAS (@aleksandar_vuksanovic_official) on

Тој, исто така, вели дека колегите се љубоморни.

„Не гледам што толку се возбудени од мојот концерт. Што им е грижа што правам? Зошто не организираат концерт, кој ги брани? Ако не, не мора да доаѓаат, не мора да ме слушаат. „Нека седи дома и плаче. И може да ме гледа на ТВ или на Интернет кога настапувам. Тие негативно коментираат за мене, и таму се жалат дека немаат настапи. Затоа, направете нешто“, вели тој.

Останати вести од Радио Милева