Радио Милева
Не и треба документ за љубов

10 години живееле заедно: Ова е мажот кого Ана Бекута го сакаше пред Мрка (фото)

10 години живееле заедно: Ова е мажот кого Ана Бекута го сакаше пред Мрка (фото)
фото:ана бекута/инстаграм/@balzse

Ана Бекута живееше десет години со музичарот од Шабац, тапанарот Предраг Видовиќ Преја во невенчана заедница.

1981 година беше судбоносна за Ана. Предраг Видовиќ се врати во Шабац во раните 80-ти години по ангажманите во Германија и Америка. Сфаќајќи дека е можно да се заработат подобро на народни песни, Видовиќ го смени музичкиот правец и заедно со неговиот бенд објави конкурс за пејачка, на која се пријави Нада Полиќ, т.е. Ана Бекута.

фото:твитер

Ансамблот го доби името „АНАБЕ“. Покрај Предраг Видовиќ, ансамблот го сочинуваа: Зоран Бурсаш, Сава Јовановиќ, Миленко Божиќ и Бобан Живковиќ.

Заедно со Предраг Видовиќ, Ана започна сериозно да се занимава со музика. Додека работеле, тие се зближиле приватно и биле во врска цели десет години.

На една од нејзините турнеи, во раните 90-ти, Ана се зближи со клавијатуристот Слободан Смакиќ. Во 1992 година, таа ги напушти Преја и Шабац засекогаш и се пресели во Белград. LЖивеела и работела со Слободан до 2000 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ana Bekuta (@anabekuta1)

Денес Бекута е во среќна врска со поранешниот министер Милутин Мркоњиќ. Иако тој официјално не се разведе од сопругата Драгана Даша, Ана и Милутин не им пречи со години да уживаат.

Останати вести од Радио Милева