Живот и Стил

Психолозите објаснуваат зошто не е добро да користите бела постелнина во спалната соба

Психолозите објаснуваат зошто не е добро да користите бела постелнина во спалната соба

Белата постелнина е веројатно најзастапена во секоја куќа, но се чини дека оваа боја не е добар избор за спалната соба.

Имено, бојата е важна за создавање на совршена средина за спиење.

Добро е познато дека бојата на ѕидовите ќе влијае на тоа како спиете, но помалку луѓе знаат дека бојата на постелнината е подеднакво важна за добар ноќен одмор.

Зошто никогаш не треба да користите бела постелнина?

Додека многу студии сугерираат дека неутралните бои се најдобри за вашиот дом, експертот за спиење Дороти Чемберс вели дека спротивното е точно кога станува збор за постелнината.

– Кога зборуваме за постелнина, најдобри нијанси се жолтата, портокаловата, црвената и црната. Избегнувајте бели и светло сини бои – вели таа.

Се смета дека овие бои влијаат на ослободувањето на мелатонин, хормон кој се лачи во текот на ноќта. Овие бои можат да влијаат и на циклусот сон-будење.

– Пред да ја преуредите спалната соба, размислете не само како бојата ќе изгледа на ѕидот, туку и како таа ќе влијае на вас – додава Дороти.

Невропсихологот Александар Бургместер има сличен став.

– Иако ткаенината и квалитетот на постелнината се важни, бојата е исто така многу важна за добар сон. Најдобро е да користите постелнина со потемна боја за подобар сон – вели Бургместер.

Тој препорачува користење на еден од најпопуларните трендови и тврди дека сивата и темнозелена постелнина се одлични алтернативи за подобрување на навиките за спиење. Бургместер забележува дека екстремно светлите нијанси на постелнина често го нарушуваат сонот бидејќи можат да предизвикаат замор на очите додека се релаксирате, па затоа е подобро да изберете неутрални бои кои нема негативно да влијаат на вашиот сон.

извор:курир.мк