Живот и Стил

Психолог открива: Што значат секс соновите со бившите, шефот, комшијата?

Психолог открива: Што значат секс соновите со бившите, шефот, комшијата?

Дали некогаш сте сонувале дека имате сексуална врска со шефот, комшијата или некој колега од работа?

Психологот Иан Волас објаснува дека секс соновите се всушност одраз на она што најмногу ве возбудува во животот.

Иан открива што значат секс соновите поврзани со различни луѓе.

Бившиот

Токму кога мислите дека засекогаш излегол од вашиот живот, бившиот ви се враќа – во соништата.

Но, пред да донесете избрзана одлука да му се вратите, Иан вели: „Ова е многу вообичаен сон и не значи дека треба да почнете да му праќате пораки кога сте пијани или да одлучите да се смирите. Тоа ви кажува дека треба да станете посвесни и да ги напуштите старите однесувања што повеќе не ви служат“.

„Можеби ќе сфатите дека имате избор да ги правите работите онака како што сакате и да застанете на свои нозе. Тоа што сте во врска, исто така ве предупредува да не ги повторувате претходните шеми на односи со вашиот сегашен романтичен партнер.“

Шефот

Чуден, сексуализиран сон за шефот на работа кој навистина НЕ ви се допаѓа. Или да? Според Иан, веројатно не.

Тој вели: „Шефот ја симболизира моќта и способноста да се користи таа моќ. Ова покажува дека треба да се самопромовирате на јаве. Наместо секогаш да чувствувате дека ви треба дозвола од другите луѓе за да работите на вашите страсти, ова ви кажува дека ви треба да ги промовирате вашите потреби и амбиции“.

Затоа, наместо да сакате да бидете со вашиот шеф во спалната соба, вие сакате да бидете со него или неа во просторијата за состаноци и да си кажете себеси дека треба да се вложите за да стигнете таму.

Сегашниот партнер

Сонувањето за секс со партнерот никогаш не може да биде лоша работа. Но, што ако сте многу поекспериментални во сонот отколку во реалниот живот? Дали тоа значи дека нешто не е во ред со вашата врска? За среќа, не.

Иан вели: „Сексот со партнерот значи дека навистина се чувствувате удобно со вашиот креативен потенцијал. Ако имате талент или вештина и знаете како да направите нешто, треба да станете многу посигурни во тоа. Се работи за разбирање на вашето чувство за идентитет и вашата способност да бидете верни на себе, за да можете да се однесувате како што сакате на јаве, правејќи ги работите онака како што најмногу ви одговара“.

Тоа важи и во спалната соба. Дали е време да ги зачините страстите?

Комшијата

Комшијата ви доаѓа на сон? Зошто е тоа така?

Иан вели: „Ова е да станете посвесни за себе и за вашиот личен развој. Сите ние имаме големи соништа и амбиции. Станува збор за сфаќање дека има помали амбиции до кои е полесно – нешто поблиску до дома, така да се каже. Дали се чувствувате заробени во вашата канцелариска работа од 9 до 5? Можеби ова е знак да ја промените кариерата во нешто што отсекогаш сте сакале да го правите. Ако она што навистина сакате да го направите е да станете инструктор за скокање со падобран, што ве спречува да преземете мали чекори за да стигнете таму?“, вели тој.

Најдобриот пријател

Да се биде интимен со вашиот најдобар пријател во сон – без разлика на нивниот пол – може да биде чудно. Но, не паничете.

Иан вели: „Ние ги создаваме сите ликови во сонот и ги користиме тие ликови за да симболизираат одредени квалитети и карактеристики. Да речеме дека вашиот пријател е навистина добар во социјални ситуации и дека успева да ве опушти. Тоа е квалитетот со кој се идентификувате. Без оглед на квалитетот што го поврзувате со нив е квалитетот што сега имате можност да го искористите за да решите одреден проблем во вашиот живот. Ако се духовити, можеби ќе треба да ја користите вашата смисла за хумор на јаве. Наместо да се потпирате на вашиот пријател со тој квалитет, треба сами да ја користите таа карактеристика“.

Стар школски

Понекогаш во интимните соништа се појавуваат најнеочекуваните луѓе, како што е стар школски другар кој не сте го виделе сто години. Пред да започнете да ги контактирате на Facebook за состанок, вели Иан, тоа може да значи нешто сосема друго.

Тој вели: „Ова е за запознавање со дел од вашата амбиција што веројатно сте го заборавиле, или не сте заборавиле, но едноставно е во мирување. Станува збор за повторно будење на тој потенцијален квалитет, како спорт или пеење. ‘Дружењето’ со вашиот школски другар ќе ви помогне повторно да ја откриете таа амбиција“.

Слично на тоа, Иан вели дека кога сонувате некој кој ви бил наставник или професор, може да значи дека имате способност да научите и да развиете нова вештина – без оглед на возраста.

Некој што го мразиш

Вие ја презирате оваа личност. Но, минатата ноќ ви се прикраде во кревет додека спиевте. Не се работи за таа личност, сето ова има врска со вашите внатрешни демони.

Иан вели: „Ова е можност да се поврзете со аспект на вашиот потенцијал што инаку би се обиделе да го потиснете. Се работи за нешто во вашиот живот што можеби го избегнувате. Можеби тоа е ситуација за која мислите дека ќе ги направи другите луѓе несреќни и ќе ве одбие“.

Иан додава: „Она што треба да направите е да се сакате себеси, да го сакате она што го работите и да можете да ја канализирате вашата страст, а не само да бидете самокритични.“

извор: Кајгана