Промотер

Кога „Дактили“ ќе ви посакаат -„Убав ден“ (ВИДЕО)

Кога „Дактили“ ќе ви посакаат -„Убав ден“ (ВИДЕО)

Струмичката поп-рок група „Дактили“ деновиве промовираше нова песна и видео за истата. Бендот го обзнани својот „Убав ден“ на Јутјуб каналот, а она што може да слушне е лежерна, опуштена, амбиетална гитарска споровозна тема, со нагласено тематско соло, каде гирата „везејќи“ ве води низ просторот и времето. Можеби помалку старомодно, со призвук од шеесеттите, ама затоа совршено за „лечење на живците“ во овие турболентни и напорни времења за живеење.

Инаку „Дактили“ имаат повеќе настапи меѓу кои предничат оние фестивалските, како на минатогодишниот „Лузер фест“ во рамките на „Таксират“ на пример во Скопје, потоа на „Опен фест“ во Струмица или на фестивалот во Виница…

Бендот го сочинуват: Милан Анастасов – вокал, Ставре Ангелаков – гитара, Столе Велков – бас и Душко Манушев – тапани.

Музика, текстот и аранжманот за „убав ден“ го потпишуваат заеднички самите „Дактили“, додека зад аудио снимањето, миксот, и мастерингот  стои  Ивица Јанкуловски, а сето тоа е направено во  „Алшар студио.

Едноставното, полудокументарно видео кое ја визуелизира музичката тема го изработиле: Видеографи – Бојан Станишлевиќ и Столе Ангелов, асистент на камера – Дени Апостолов, монтажа – Бојан Станишлевиќ, Дронограф – Бојан Станишлевиќ.

Во него покрај членовите на групата се појавуваат уште и Бојан Станишлевиќ, и Томе Михајлов.

Како звучи и изгледа кога „дактили“ ќе ви посакаат „Убав ден“, проследете во продолжение: