Промотер

Валери се враќа соло со – „Дозволи ми“ (ВИДЕО)

Валери се враќа соло со – „Дозволи ми“ (ВИДЕО)

Валери Димовска и стана попозната на домашната јавност откако  во 2016 година ја испеа одличната балада „Не ти давам“, зад која стоеја и Елена Ристевска како текстописец, Дарко Димитров кој ја потпиша музиката, а ги направи и продукцијата и аранжманот и Раде Врчаковски – Врчак кој стоеше зад мастерингот.

Во почетокот на месец јуни годинава, Валери ја видовме во едно друго, сосема поинакво светло, како вокал на скопскиот алтернативен рок-бенд „Саунд еџ“ (Sound Edge), кој тие денови го претстави својот нов сингл и видеото за него насловено „Знај“, како пилот сингл за нивниот втор албум.

Неполни 6 месеци подоцна, валери одново се враќа на естрадната сцена, овој пат со нешто сосема трето. Таа деновиве ја објави својата нова песна „Дозволи ми“. Музиката е нејзино авторско дело, а текстот е напишан во соработка со Темелко Андреев кој ги потпишува и аранажманот , а стои и зад миксот и мастерингот на темата, како и голем дел од продукцијата на видеозаписот на истата.

Имено, тој го уредил и продуцирал спотот, заедно со Валери го напишале сценариото за приказната во која покрај пејачката се појавува Мирослав Христовски, а се потпишува и како режисер на истото зад чије снимање и продукција стои Sidechain Production.

Инаку „Дозволи ми“ музички е  уште една балада, овој пат во ар-ен-би стил низ која се испреплетуваат и џез елементи со модерен призвук и современа продукција.

Дали Валери во својата петта песна во кариерата конечно ќе се најде себе си во талкањето низ музичките правци и стилови останува да видиме во иднина.

Дотогаш проследете ја песната и видеото за неа:

 

 

.