Љубов и Секс

Пробајте ги овие сексуални предизвици: Ќе ја кренете акцијата во креветот на ново ниво

Пробајте ги овие сексуални предизвици: Ќе ја кренете акцијата во креветот на ново ниво

Колку повеќе се зборува за секс, толку е подобар, тврди Трејси Кокс, и ниту еден сексуален проблем не е нерешлив со добра комуникација. Покрај тоа, можете да пронајдете нови работи заедно што би сакале да ги испробате.

Многумина влегуваат во Новата година полни со ентузијазам, решени да направат некои позитивни промени во нивниот живот – како што е поздрава диета или поинтензивен режим на вежбање – но популарниот експерт за секс и врски Трејси Кокс вели дека сега е време да се испроба нешто поинакво во спалната соба.

Изминатата година, објаснува Кокс, имала негативно влијание врз интимниот живот за многумина поради големиот стрес, па затоа не е изненадувачки ако ја занемариме сексуалноста и влијанието врз расположението поради сите лоши настани.

Затоа, таа ве советува да се справите со „сексуалните предизвици“ и за кои гарантира дека ќе ја „скршат вашата воспоставена рутина“, но исто така ќе ви помогнат да ги подобрите односите со партнерот, како и расположението.

Со овие предизвици, испробајте неколку нови пози и методи и „правете“ најмалку две неделно – вели Кокс.

И двајцата ставете појаси на очите
Додека сексот на дневна светлина сигурно има свои предности, отстранувањето на сетилото за вид ги зголемува другите сетила, особено допирот: поради што повеќето луѓе спонтано ги затвораат очите кога се бакнуваат или за време на сексот.

Затемнете ја просторијата и врзете појас за очи пред да се соблечете. И дури и ако правите сè во сексот исто, искуството е сосема поинакво кога целосно се потпирате на други сетила – вели Кокс.

2.Секој пат – различен оргазам

Секој пат кога имате секс, објаснува Кокс, доживувате оргазам на поинаков начин.

Продорниот оргазам можете да го замените со орален секс, а исто така можете да користите разни играчки и помагала – објаснува Кокс и ве советува да се обидете да доживеете повеќе оргазми со помош на вибратори, орален секс, стимулација на рацете или мастурбација пред партнерот.

3.Откријте си едни на други неколку секси признанија

Колку повеќе се зборува за секс, толку е подобар сексот, тврди Кокс, и ниту еден сексуален проблем не е нерешлив со добра комуникација. Така, се вели, се создава навика да се зборува за секс без притисок, па наскоро заедно ќе смислите нови работи што би сакале да ги испробате…

Нека секој зборува пет минути и наброј пет работи што сака да ги прави неговиот партнер, и објасни зошто му се допаѓа. Поставете си аларм, а слушателот мора да молчи потполно – вели Кокс и објаснува дека оваа вежба е дизајнирана да одреди што правиме со партнерот „правилно“, и што можеме малку да промениме.

4.Направете нешто сексуално секој ден во месецот

Повеќето сексуални парови чекаат и двајцата да го посакаат тоа, и тоа сепак мора да се совпадне со времето кога имате приватност, тврди Кокс, па додека чекате вашите сексуални планети да „магично се порамнат“, направете нешто сексуално како бакнеж со долг јазик, заедничка бања или масажа, додека партнерот гледа телевизија.

5. Испробајте оргазам без раце

Повеќето од нас, тврди Кокс, премногу сериозно го сфаќаат сексот, па затоа е добро да размислуваме надвор од рамките и да си играме понекогаш.

Врзете ги рацете на вашиот партнер (позади грб или напред), и кажете му да ве заведе така: тој ќе мора да ја користи устата и да ве лиже, грицкајќи или само да зборува – вели Кокс и додава дека имагинацијата тука е единствената граница , и ако навистина сакате да ги направите работите интересни, обајцата врзете ги рацете зад грб.

извор:попара.мк