Радио Милева
затегнати односи

Принцот Хари си дојде дома, но неговиот татко одбива да се види со него

Принцот Хари си дојде дома, но неговиот татко одбива да се види со него

Принцот Хари дојде во Обединетото Кралство за да присуствува на сослушувањето во Високиот суд во Лондон против издавачот на весникот „DailyMail“ поради наводно прислушување и други нарушувања на приватноста.

Според британските медиуми, кралот Чарлс воопшто нема да го види. Наводно, Чарлс му рекол на синот дека е зафатен и има работа, додека медиумите јавуваат и дека мали се шансите да се сретне со неговиот брат Вилијам.

Се шпекулираше дека принцот Хари и Вилијам не се во контакт по објавувањето на неговите мемоари во кои тој го обвини својот брат за физичко малтретирање и тврдеше дека канцеларијата на Вилијам работела против него и Меган со години.

Не е познато каде престојува принцот Хари откако Чарлс му ја одзеде кралската резиденција Фрогмор Котиџ.

Да потсетиме дека Хари поднесе тужба против „Associated Newspapers“ заедно со други познати личности, вклучувајќи ги пејачот Елтон Џон, неговиот сопруг и режисер Дејвид Фурниш и актерките Елизабет Харли и Сејди Фрост.

Познатите личности во октомври објавија дека поднесуваат тужби против компанијата за злоупотреба на приватни информации. Претставниците на печатот и членовите на јавноста се собраа надвор за да го видат војводата од Сасекс, кој беше расположен. Еден фотограф налетал на кралското семејство пред да биде брзо турнат настрана од обезбедувањето.

фото:Profimedia printskrin

Останати вести од Радио Милева