Живот и Стил

Применете ги овие четири најдобри утрински навики на најдолговечните луѓе во светот

Применете ги овие четири најдобри утрински навики на најдолговечните луѓе во светот

Доколку сте љубопитни за тоа како можете да го подобрите начинот на кој го започнувате секој ден и можеби да го продолжите животот, црпете инспирација од оние кои живеат во Сините зони – Лома Линда, Калифорнија; Икаре, Грција; Окинава, Јапонија; Никоја, Костарика; и Сардинија, Италија.

Сините зони се области во светот каде што е вообичаено поединците да живеат до сто или повеќе години, а ова се некои од најдобрите утрински навики на најдолговечните луѓе во светот.

Знаеме колку е лесно да заглавиме во монотонијата на секојдневието, бидејќи тешко навикнуваме на промени.

Меѓутоа, може да биде навистина освежително да се променат нештата и пробуваат нови работи. Има ли подобар начин да научите како да го продолжите својот живот од тоа да учите од оние кои биле таму и го направиле тоа успешно?

Некои едноставни навики како она што јадете за појадок секојдневно, може потенцијално да го продолжат животниот век. Затоа, имајте отворен ум и размислете за обновување на вашиот животен стил.

Започнете го утрото со хранлив појадок, како што е овесот
Обилен појадок како чинија овес го препорачува соработникот на National Geographic, основачот на Сината зона и наградуваниот новинар, Ден Бутнер. Во видеото на TikTok, тој открива дека овесната каша е совршен појадок во областите на Сината зона; особено кога навлегуваме во постудените месеци. Бутнер вели да изберете исечен и бавно сварен овес и да уживате во нив со сечкани ореви, поточно бадеми.

„Гответе ги двете заедно“, вели тој. „Ќе ви требаат само 10 минути за да ги омекнете бадемите, па додадете малку овесно млеко. Ми се допаѓа слатко, па додавам една лажичка јаворов сируп и малку цимет, кој е антибактериски и ја подобрува сладоста без додавање шеќер. Комбинирајте ги овие два со низок гликемиски индекс, сложени јаглехидрати, влакна, кои ќе ве држат сити до пладне и ќе ви помогнат да доживеете 100 години“, објаснил тој.

Поминете квалитетно време со најблиските
Утрата може да бидат бурни, но пред да го отворите лаптопот или да го започнете денот, одвојте квалитетно време за да се поврзете со партнерот и семејството. „Да се стави семејството на прво место е нешто за кое поединците во Сините зони се добри – и јасно е дека тие ги користат придобивките од оваа навика што ја храни душата“, вели Бутнер, откривајќи во видеото на TikTok: „Основата на секоја култура на долговечноста во светот е како се поврзуваат. Треба да му дадете приоритет на семејството пред работата и хобијата“.

Напиј се кафе
Доколку жешкото кафе е веќе дел од вашиот утрински ритуал, направете го истото како и жителите на Сините зони кои ја практикуваат оваа навика. Инаку, научните докази покажуваат дека пиењето кафе е одличен начин да го започнете денот. Кафето може да го подобри расположението, да помогне при депресија и да го намали воспалението; а содржи и есенцијални антиоксиданти.

Поставете си дневни цели
Истражувањата, исто така, покажуваат дека постарите луѓе кои си поставиле јасна цел и цели имаат тенденција да живеат подолго од луѓето кои немаат. Поставувањето цели и одредувањето цел за секој ден е паметна утринска навика што треба да ја стекнете и може да ви помогне да го продолжите животот!

Во многу Сини зони, идејата за целта и она што ги мотивира овие лица да стануваат наутро е клучен дел од нивниот животен стил. Жителите на Окинава го нарекуваат икигаи, а жителите на Никоја го нарекуваат план де вида“, објаснил Бутнер за EatThis.

извор:точка.ком.мк