Живот и Стил

Прележавте коронавирус? Овие намирници ќе придонесат за побрзо закрепнување на белите дробови

Прележавте коронавирус? Овие намирници ќе придонесат за побрзо закрепнување на белите дробови

Воспалението на белите дробови е најчест здравствен проблем кој доаѓа со коронавирусот.

Белите дробови и црниот дроб заслужуваат посебно внимание бидејќи се најголеми чистачи на телото. Помеѓу бројните функции на црниот дроб е дека ја прочистува крвта, а белите дробови внесуваат кислород, притоа филтрирајќи ги токсините од воздухот и понатаму, го исфрлаат штетниот јаглерод диоксид од организмот.

Со одржување на здравјето на црниот дроб и белите дробови, клетките и ткивата во нашето тело се задоволуваат со здрава крв која е богата со кислород.

За квалитетната работа и добрата функција на белите дробови и црниот дроб е исклучително важна и храната која ја консумирате.

Во продолжение, ви претставуваме неколку намирници кои ќе придонесат за целосна детоксикација на овие органи.

Зелен лиснат зеленчук

Овој вид зеленчук е пред сè познат по изобилството од витамини како витамин А, Ц, К и фолна киселина.

Витаминот А е неопходен за здравјето на вашата кожа и очи, витаминот Ц е еден од најсилните антиоксиданти досега, а витаминот К е неопходен за згрутчување на крвта. Фолната киселина е еден од витамините Б и една од нејзините најважни улоги е обновување на крвните елементи.

Спанаќот, зелената салата, зелката, младиот кромид, кељот и коријандерот се најдобриот избор на лиснат зеленчук за чистење на организмот. Можете да ги јадете сирови, бланширани или во форма на смути.

Благодарение на содржината на калиум и магнезиум, овој зеленчук го подобрува здравјето на белите дробови, а бидејќи зелениот лиснат зеленчук изобилува и со хлорофил, тој помага во чистење на организмот од тешки метали.

Јаболкo

Ова овошје е богато со пектин, витамини и флавоноиди кои во голема мера придонесуваат за чистење на црниот дроб. Флавоноидите и антиоксидантите го чуваат здравјето на белите дробови и целиот респираторен систем.

Royal Gala apples in a pile. All of the apples are red with a slight yellow hue to them. Several apples sit at an angle or on their side, while others sit perfectly straight. There almost forty apples in view.

Редовното консумирање јаболка секој ден, после појадок и после ручек ќе ги реши проблемите со гихт, ревматизам, артритис, проблеми и болести на црниот дроб и бубрезите, опструкција на крвните садови, а воедно ја прочистува крвта и ги елиминира маснотиите.

Јадењето јаболка позитивно влијае на нервниот систем како и на забрзување на метаболизмот и губење на вишокот килограми.

извор: точка.мк