Живот и Стил

Предолго работите на компјутер – овие 6 совети помагаат за болката во рацете

Предолго работите на компјутер – овие 6 совети помагаат за болката во рацете

Ако по цел ден работите на компјутер, изложени сте кон појава на т.н. синдром на карпален тунел, болка која се јавува во затегнатиот канал кој го прават коските на раката, лигаментите и сврзното ткиво на рацете.

Низ него поминуваат крвните садови и нервот medijanus, кои, кога ќе се притисне, предизвикува болка, вкочанетост на прстите и ограничено движење на раката.

Најчеста причина е преоптоварување на тетивите во карпалниот тунел поради честите повторувачки движења или пролонгирано неправилната положба на рацете. Тетивите тогаш отекуваат и со тоа го намалува преминот на нервите во оваа област.

Симптомите почнуваат со минлива вкочанетост во прстите, обично во текот на ноќта и во утринските часови по спиење, а потоа се проширува и трае цел ден. Покрај тоа, може да има оток на палецот и прстите, кои можат да бидат придружени со болка. Со текот на времето се развива и мускулна слабост, која се манифестира како ослабен стиок на раката и ограничено движење и паѓање на предмети од рака. Затоа, луѓето кои работат на компјутер треба почесто да се одмараат и да се избегнат континуираните повторувачки движења, кои предизвикуваат болка и се неприродни за зглобот.

Вежби за целото тело

За сите оние кои во текот на работата ги повторуваат истите движења се препорачува дека секој час пауза од пет минути и да ги одморите вашите раце. Во текот на овој период се препорачува да ги раздвижите зглобовите и да се протегаат мускулите. Medijanus нервот започнува во областа на цервикалниот ‘рбет, и затоа е многу важно да се направи вежби за целото тело, особено на горниот дел, да се задржи правилната позиција и тонусот на мускулите и да се намали можноста за негова дополнителна штета.

Исто така, правилната исхрана и витаминот Б6 се важни за добра нервна функција.

Одлични вежби за отстранување на болките

Пакетче на книжни марамчиња за помалку болки

Сите оние кои работат долго време треба да добијат специјална подлога за маус. За таа цел, одлично може да послужи и пакетче на книжни марамчиња, кое треба да се стави под рачниот зглоб. Доволно е меко што не постои притисок на тој дел од раката, но и доволно висок што не стои во неправилна положба.

Кружно движење на раката

Свртете ја раката над својата оска, тоа можете да го направите со отворена или стисната рака. Оваа вежба треба да се прави често, пред работа, но и пред тренинг, особено ако вежбате рачни вежби.

Виткање на раката кон себе

За оваа вежба ви треба една чаша. Свртете ја нагоре, а потоа свиткајте ја раката кон вас. Повторете ја вежбата од пет до десет пати.

Истегнување на сите тетиви

Полека свиткајте ја раката со притискање на другата рака, а потоа задржете 15-30 секунди. Втората вежба е виткање на раката полека со повлекување на прстите нагоре.

Зајакнување на тетивите со повлекување на прстите

Испружете ја дланката и прстите. Потоа свртете ги прстите надолу, ширејќи ги колку што можете. Потоа повлечете ги средината, а потоа до коренот на дланката.

Вежба за зајакнување на зглобовите

Земете чаша во вашата рака. Прво исправете го зглобот, а потоа повлечете ја чашата кон вас. Повторете ја оваа вежба пет до десет пати.

Меко топче ќе го зацврсти стисокот

Зајакнувањето на целата мускулатура на тупаницата и лактите ќе се постигне со притискање на сунѓерната топка. Покрај тоа, оваа вежба во голема мера ќе ве ослободи од акумулираниот стрес.