Живот и Стил

Предлог за ручек: Печени тиквички со сос од јогурт

Предлог за ручек: Печени тиквички со сос од јогурт

Потребни состојки:

  • 4 средни тиквички
  • 1 шолја пармезан
  • 1 шолја презла
  • Оригано
  • Свеж босилек
  • 2 чешниња лук

За сосот

  • 240 мл јогурт
  • 1 чешне лук
  • Магдонос
  • Начин на подготовка:

Исечете ги тиквичките на подебели кришки па прелијте ги со маслиново масло. Во сад додајте пармезан, презла, оригано, сол, исечкан босилек и изрендан лук. Промешајте и извалкајте ги тиквичките од двете страни во таа смеса. Наредете ги во тава и печете ги на 200 степни околу 15 минути.

За сосот:
Промешајте јогурт, рендан лук и сечкан магдонос. Соединете и сосот е готов.

извор: Курир.мк