Радио Милева
нов формат

Правилата се менуваат: Големи промени во гласањето на Евросонг

Правилата се менуваат: Големи промени во гласањето на Евросонг

Изборот за песна на Евровизија 2023 година, кој ќе се одржи во Ливерпул, Велика Британија, ќе се разликува од претходните.

Имено, Европската радиодифузна унија (ЕБУ) најави големи промени во системот на гласање, а Референтната група на конкурсот претходно го одобри новиот формат.

Отсега само гласовите на гледачите ќе одлучуваат кои земји ќе се квалификуваат од полуфиналето во финалето, а не со комбинација на гласови од жирито и јавноста како што беше од 2009 година. Гледачите во земјите што не учествуваат ќе можат да гласаат онлајн.

Професионалните судии на музичката индустрија ќе останат за големото финале, но целосната контрола за тоа кој ќе стигне таму од полуфиналето е предадена на публиката која гледа. И за прв пат досега, гледачите од земјите кои не учествуваат ќе можат да гласаат и за нивните омилени песни.

Мартин Остердал, извршен супервизор на Евровизија, ги коментираше промените.

– Во текот на својата 67-годишна историја, Изборот за песна на Евровизија постојано еволуираше за да остане релевантен и возбудлив. Овие промени ја потврдуваат огромната популарност на шоуто давајќи и поголема моќ на публиката на најголемиот светски музички настан во живо. Во 2023 година, само гледачите на Евровизија ќе одлучат кои земји ќе влезат во големото финале и, како одраз на глобалното влијание на настанот, секој што го гледа шоуто, каде и да живее во светот, може да го даде својот глас за своите омилени песни. Со вклучување на жири од музички професионалци во одлучувањето за конечниот резултат, сите песни во Големото финале може да се оценуваат според најшироки можни критериуми. Можеме да ја одржиме и традицијата на патување низ Европа и Австралија за да собираме поени и да обезбедиме возбудлива низа на гласање со победникот откриен дури на самиот крај на шоуто – рече тој.
Оние што ја гледаат Евровизија во остатокот од светот ќе можат да гласаат преку безбедна онлајн платформа користејќи кредитна картичка од нивната земја, а нивните гласови, кога ќе се соберат, ќе се претворат во поени што ќе имаат иста тежина како еден учесник земја. Публиката во сите земји учеснички сепак ќе може да гласа преку СМС, телефон или преку апликацијата за песна на Евровизија.

Македонија и Црна Гора претходно потврдија дека се повлекуваат од учеството на Евровизија. Да не се сменеа правилата, гледачите од овие земји немаше да можат да гласаат за песните што се натпреваруваат на Евровизија. Во домашната јавност имаше многу коментари дека сега нема поени од соседите – но со промените во системот за гласање на Евровизија, оваа опција ја нема, бидејќи и Македонија и Црна Гора сега ќе можат да гласаат за нивните омилени.

фото:Shutterstock

Останати вести од Радио Милева