Радио Милева
„петстотче за хепи брдеј“...

Познатите за да заработат во време на корона почнаа да наплаќат роденденски честитки: Eве колку треба да платите ако сакате да ви честитаат роденден

Познатите за да заработат во време на корона почнаа да наплаќат роденденски честитки: Eве колку треба да платите ако сакате да ви честитаат роденден
фото: Принтскрин/инстаграм

Постои страница што ја нуди услугата „познатите честитаат роденден“.

Замислите личност од јавниот свет која ви е идол, да ви го честита роденденот. Па ова би било идеален подарок!

Како и да е, пред да ви падне на памет да побарате честитка за другар или другарка од згодните пејачи, добро распрашајте се за цената бидејќи некои наплатуваат 500 евра за оваа услуга.

Круната влијаеше на многу занимања, особено на јавните – актерите останаа без театар, снимања и премиери, а пејачите немаат концерти, промоции, па дури и „тезги“.Многумина одлучија да снимаат видеа за YouTube, за да можат да заработат неколку динари од прегледот. Похрабрите одлучија силно да ја „исплатат“ својата популарност со наплата на честитки за роденденот.

Младата пејачка Теодора Џехверовиќ бара 500 евра за да каже само „среќен роденден“.

Ако треба да ја отпее песната „Данас нам је диван дан“ или да исполни музичка желба, цената ќе се зголеми.

фото: Принтскрин/инстаграм

Иако многумина го осудија овој нејзин ценовник, пејачката изјави:

„Целиот проект беше моделиран на светскиот пазар. Да бидам тука каде што сум, вложени се многу пари и напор. Луѓето не ме сакаат затоа што само се појавив, но затоа што снимав песни и музички спотови. Потребни се многу пари за да се направи такво нешто. Сосема е нормално некој да наплаќа за тоа што го сторил и вложил. Проблемот е кога пеам, проблемот е кога рекламирам работи, проблемот е кога ќе се согласам со ваков проект, и што мислите oд што да живеам? “

Раперот Девито, колега на Теодора со кого има дури и дуетска песна, е исто така во овој проект. Неговата честитка е малку поевтина од онаа на Теодора, тој бара 300 евра.

фото: Принтскрин/инстаграм

Актерот Драган Маринковиќ Маца може да ви го честита и роденденот, само за многу помала сума пари. Наводно, неговата честитка чини 100 евра, иако актерот не зборуваше јавно за тоа.

фото: Принтскрин/инстаграм

Популарната актерка Лидија Вукичевиќ наводно наплатува 100 евра за да ви го честита роденденот. Сепак, колку е ова точно не знаеме, бидејќи актерката изјави спротивно:

„ Ме поканија и јас да учествувам. Луѓето ако ме прашаат и приватно им го честитам роденденот, без да наплаќам. Луѓето користат сè и сешто. Во ова тешко време, страшно е да им земате пари на луѓето“.

фото: Принтскрин/инстаграм

Овој тренд стана популатен по примерот на сајтот cameo.com на кој се наоѓаат познати личности од различни области и ги наплаќаат роденденските честитки.

Цената на нивните честитки не изнесува ни приближно до 500 евра. На пример, честитка од раперот Соул Бој чини 150 долари, а ако актерката Дреа Де Матео ви го честита роденденот, тоа ќе ве чини 225 долари.

Останати вести од Радио Милева