Радио Милева
За многу години!

Познатите Македонци преку порака со искрена честитка за големиот христијански празик Велигден (фото)

Познатите Македонци преку порака со искрена честитка за големиот христијански празик Велигден (фото)

Православните верници изминатиот викенд го славеа, а и денес понеделник го слават најголемиот христијански празник Велигден- Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос воскреснал од мртвите.

Велигден се одбележува точно на полноќ кога се слави христовото воскресение, а овој празник се поздравува со Христос воскресе – Навистина воскресе. Потоа следи и кршењето на јајцата кое е омилен за помалите, но речиси секој ја негува оваа симболична традиција.

Оваа година ги нема рестриктивните мерки против корона вирусот, а верниците можеа да појдат до црква и да го дочекат Христовото воскресение.

Дел од нашите познати Македонци празникот го поминаа дома, други во природа, трети во кругот на блиските членови на семејството и пријателите.

Некои од нив се пофалија со вапцаните велигденски јајца и испратија празнични пораки со желба за мир, здравје и поубави денови.

Во продолжение погледнете ги велигденските пораки до своите следбеници, фанови, пријатели кои ги објавија на соите профили на социјалните мрежи:

Лила Филиповска

-Христос Воскресе !!! За многу години празникот пријатели мои, здравје и среќа од срце за сите вас, порача Лила која со пријатели празникот го помина во Маврово, доодека саботната вечер ја помина во манастирот Св.Јован Бигорски.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lila (@lilafilipovska)

Татијана Лазаревска и Новица Василевски

Едноставна честитка од пред црква:

Христос Воскресна!

Калиопи

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!
За многу години денот!
Мир, љубов, надеж за подобри денови…

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kaliopi (@kaliopi_official)

Александар Билјановски-Дадар

-Нека овој најсветол и најголем христијански празник донесе многу радост, здравје, благосостојба и духовен мир.
За многу години Велигден! Христос воскресна!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dadar (@dadaralex)

Марјана Станојковска

Христос Воскресна!
Навистина Воскресна!Нека овој најголем христијански празник донесе добро здравје, мир, спокој, благосостојба и радост во сечив дом. Честит Велигден!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MARJANA STANOJKOVSKA (@marjanamay)

Некст Тајм 

Браќата беа меѓу оние кои решија да го напуштат Скопје за празникот.

За многу години !!!
Христос Воскресна!!!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Next Time (@nexttimeband)

Редакцијата на Вистина и ним им посакува за многу години празникот!

фото:Инстаграм

Останати вести од Радио Милева