Живот и Стил

Познатите дами ги обожаваат: 5 совршени и модерни фризури за жени над 40 години

Познатите дами ги обожаваат:  5 совршени и модерни фризури за жени над 40 години

Некако вообичаено е жените над 40 години почесто да избираат кратка коса. Зошто? Кратката коса е полесна за нега, потребно е помалку време за стилизирање и грижа за вашата коса, така што автоматски изгледа поздраво. Покрај тоа, кратката коса е симбол на емоционална слобода. Тогаш, зошто не се одлучите за драстична промена? Пробајте некои од овие омилени кратки фризури кои ги обожаваат славните дами над 40 години.

Долг боб

Сакате да ја скратите косата, но не се осмелувате да ја скратите целосно? Постои подолга варијанта, односно, долгиот боб е идеална фризура за вас. Го врамува лицето со својата должина која главно го достигнува рамото или клучната коска. Лесно е да се негува и можете да го стилизирате на многу одлични начини.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Reese Witherspoon (@reesewitherspoon)

Залижана кратка коса

Класичната пикси фризура на актерката и икона за стил Шарлиз Терон е совршена за жени над четириесет години – се разбира, за која било друга возраст. Лесно е да се стилизира – само ставете малку гел на вашите раце и доведете го пиксито во саканата форма.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Charlize Theron (@charlizeafrica)

Француски боб

Француска елеганција и кул кратка фризура – тоа е french cut. Класичен француски боб е фризура во која косата се сече до брадата или висината на усните. Оваа фризура изгледа младешки и е многу популарна оваа година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Naomi Watts (@naomiwatts)

Боб во А-линија

Со оваа фризура, косата е пократка на вратот отколку на лицето, што и дава асиметричен изглед. Практично со оваа фризура: одговара на секој тип коса и може да се стилизира на различни начини. Во зависност од желбата, асиметријата може да биде повидлива или воздржана.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by kristen bell (@kristenanniebell)

Пикси со пони

Ако смелиот пикси е премногу едноставен за вас, можете да го освежите со пони. Сега е во тренд. Може да ги скрие сите несакани брчки. Покрај тоа, оваа романтична фризура ги нагласува коските на лицето и му дава свежина на вашето лице.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tyra Banks (@tyrabanks)

извор: Попара.мк