Мегафон
СП Катар 2022

Познати сите двојки и термини во осминафиналето на Мундијалот во Катар

Познати сите двојки и термини во осминафиналето на Мундијалот во Катар

Фудбалското Светско првенство ја мина својата прва фаза. По групите, паднаа скалповите на фаворизирани земји како Германија и Белгија, како и полуфиналистот од претходното Европско првенство, Данска.

По комплетирањето на групната фаза, се формираа осминафиналните парови, по принципот прв против втор од две различни групи. Веќе во оваа фаза има неколку интересни пресметки, како Холандија со САД, Франција со Полска, Португалија со Швајцарија…

Осминафинални парови на СП:
Паровите се групирани како што вкрстуваат во следната фаза

Горен дел на ждрепката:

3 декември

Холандија – САД (16:00 часот)
Аргентина – Австралија (20:00 часот)

5 декември

Јапонија – Хрватска (16:00 часот)
Бразил – Јужна Кореја (20:00 часот)

Долен дел на ждрепката:

4 декември

Англија – Сенегал (16:00 часот)
Франција – Полска (20:00 часот)

6 декември

Мароко – Шпанија (16:00 часот)
Португалија – Швајцарија (20:00 часот)

Осминафиналните средби тргнуваат уште утре, први ќе играат Холанѓаните со Американците, како и Аргентина со Австралија. Термините за натпреварите се истите, во 16:00 часот и во 20:00.

На трети, четврти, пети и шести декември се играат осминафиналињата, па има пауза до деветти и десетти за четвртфиналето. Полуфиналињата се закажани за 13 и 14 декември, додека големото финале на 18.