Живот и Стил

Потопете ги стапалата во оцет 15 минути: Ќе се ослободите од овие страшни проблеми

Потопете ги стапалата во оцет 15 минути: Ќе се ослободите од овие страшни проблеми

Дали имате проблеми со стапалата? Дали страдате од микоза или прекумерно потење? Тогаш треба да ги негувате вашите стапала!

Нема да има потреба да купувате скапи производи. Сè што ви треба ќе најдете во вашата кујна. Се испоставило дека оцетот одлично го поддржува, меѓу другото, лекувањето на атлетското стапало. Проверете ги другите придобивки од натопувањето на нозете во него.

Оцетот има антифунгално дејство. Истражувањата покажуваат дека тој е способен да го забави растот на одредени видови на патогени кои предизвикуваат атлетско стапало.

Најдобро е оцетот да се разреди со вода во сооднос 1:2. Во оваа смеса можете да го додадете и вашето омилено есенцијално масло. Ова ќе ви овозможи не само да се опуштите, туку и да се ослободите од непријатниот мирис на оцет.

Зошто е добро да ги натопите нозете во оцет?

Атлетско стапало

Како што веќе споменавме, овој незабележлив производ е во состојба да го запре развојот на габите на нозете и ноктите. Како изгледа овој третман? Сè што треба да направите е да ги потопите стапалата во вода со оцет 10-15 минути секој ден. Повторувајте го овој третман додека не исчезнат сите промени на кожата. Ова може да потрае и до еден месец. Ако симптомите не исчезнат премногу брзо, можете безбедно да се обидете да го зголемите времето на натопување на нозете во вода со оцет. Важно! Ако после вакви третмани кожата на стапалата стане многу сува и почне да пука, намалете го киснењето на стапалата на неколку пати неделно.

Запомнете, сепак, дека не постојат одредени студии кои покажуваат дека оцетот е 100 проценти ефикасен кога станува збор за лекување на лишаи. Постојат видови на оваа болест за кои овој производ нема да работи. Сепак, вреди да се проба. Меѓутоа, ако симптомите продолжат или кожните лезии почнат да се шират, можеби ќе сакате да посетите дерматолог.

Помага при лош мирис на стапалата

Оцетот има и дезинфицирачко дејство. Ова е многу важна карактеристика. Благодарение на него успеавме да се ослободиме од некои бактерии кои прават нашите стапала да мирисаат непријатно. Доколку се борите со таков проблем, користете го третманот со оцет. Не заборавајте претходно темелно да ги измиете нозете со сапун и вода. Потоа потопете ги во оцет неколку минути.

Запомнете, сепак, дека овој метод нема целосно да го елиминира вашиот проблем. Тоа е затоа што треба сеопфатно да се борите против непријатниот мирис на стапалата. На пример, неопходно е да се сменат чевлите направени од кожа или платно. Ова им овозможува на вашите стапала да дишат. Важен елемент во борбата против непријатниот мирис на стапалата е носењето соодветни чорапи. Тие исто така треба да бидат направени од материјали кои им овозможуваат на стапалата да дишат. Идеално, тоа треба да биде волна или памук. Меѓутоа, кога сме дома, треба целосно да се откажеме од чорапите и чевлите. Најдобро е да одите боси.

Кој не треба да ги потопува нозете во оцет?

Доколку на стапалата имате отворени рани, во никој случај не ги ставајте стапалата во оцет. Ова може да предизвика иритација и воспаление што е опасно за вашето здравје. Луѓето со дијабетес, исто така, треба да се воздржат од овој вид третман. Доколку развиете некакви проблеми со стапалата, треба да посетите специјалист наместо да пробувате домашни лекови.

Извор: Курир.мк