Љубов и Секс

Постојат неколку типови на парови, а еден има најголеми шанси за развод

Постојат неколку типови на парови, а еден има најголеми шанси за развод

Толстој одамна рече дека сите среќни семејства личат едни на други, но секое е несреќно на свој начин. Да ја пренесеме таа хипотеза на парови, не знаеме дали би се согласил. Како несреќа, и среќата има свои причини, подвидови, фази, предмети, прилози и сè друго што оди со апстрактна именка. Значи, дури и среќата може да се подели во подгрупи, така што во овој текст (се надеваме исклучително духовито), ќе ви кажеме какви се сите парови и како се однесуваат во нивното природно живеалиште.

Парови кои се однесуваат како мама и тато

Овој вид љубовен пар ги држи своите врати секогаш отворени. Тие секогаш имаат што да јадат и да пијат, и честопати служат како хотел за занемарени души. Тие секогаш одат на совет токму затоа што не го започнуваат со „Па, тајната на нашата успешна врска е…“, но ве слушаат и ве советуваат соодветно. Тие не ја покажуваат својата среќа пред другите луѓе, туку таа природно зрачи од нив. Сè тече непречено за нив (или така изгледа) и ретко ги слушате како се расправаат. Сега, многу поинтересна подгрупа е кога девојката во врска се однесува како мама. Мисли наместо нејзиниот партнер, му подготвува што ќе облече утре наутро, нејзино е да готви, негово да вози и веќе оддалеку се гледа дека нешто не е во ред. Но, во рамките на таа врска, всушност постои хармонична врска, бидејќи таа најде некој за кој ќе се грижи, а тој најде некој за кој ќе се грижи за него – така што и двајцата се среќни во таа суштински нефункционална врска.

Партнери во криминал

Ретки се паровите кои можат да излегуваат заедно, да се опијанат и да се забавуваат без некоја драма предизвикана од вишок на промили во крвта. Таквите парови се генерално ужасно напорни и брзо заморуваат, па ја избегнуваме нивната покана да излеземе надвор. Паровите кои се партнери во криминал се всушност многу кул. Дечко кој не мора да се крие од девојка кога сака да проба нешто ново, кога ќе се збрка некаде или кога ќе претера – затоа што таа е веднаш до него и го држи за рака. Тие дури и се потсмеваат на купување намирници на неделно ниво, а ниту еден момент во врската не им е досаден. Овие парови најдобро ги опишува најизносената реченица од филмот „Титаник“ – Ако скокнеш ти, ќе скокнам и јас!

Хибернатори

Сосема спротивна од претходните видови, овој е навикнат да ја смести својата љубов помеѓу четири sида каде што сè е при рака. Нивниот поим за забава е да нарачуваат храна и да гледаат филмови, а тоа можат да го прават до истоштеност. Од време на време, тие излегуваат и се дружат со други луѓе чисто за да ги почитуваат своите пријатели, но тие се чувствуваат најсигурни во топлината на нивниот дом. Нивниот кревет ретко се мести и секој ден е дождлива недела. Дури и кога не прават нешто заедно, тие сакаат да бидат на спротивните страни на каучот, дури и ако секој бил во својот свет. Нејзиниот често е свет на книги, а неговиот свет е игра.

Кавгаџии

Паровите кои не можат да зборуваат без да се расправаат се тешки кон себе и другите. Понекогаш дури помислуваат дека нивните расправии се забавни, па ја бараат публиката со своите очи, но најмногу создаваат непријатни ситуации. Што се однесува до другите луѓе. Што се однесува до самите себе, нивните кавги апсолутно не го нарушуваат нивниот мир, тие се дел од нивната секојдневна рутина. Тоа едноставно им се случува на луѓето со кристализирани ставови (дури и ако се рогови во хороскопот). Без оглед на нивните секојдневни кавги, тие наоѓаат среќа едни во други, и бидејќи не ја толерираме поговорката „тој што се бори, се сака“ затоа што веруваме дека го оправдува насилството, можеме да кажеме дека „оној што се кара, се сака“.

Оние кои почнуваат да личат едни на други

Сега кога размисливте, познавате некои родители кои буквално личат едни на други. Ова се случува по x y години поминати во заедница. Природата не може да го објасни тоа, така што ниту ние нема да се обидеме. Но, освен фактот дека паровите необјасниво по карактер почнуваат да наликуваат едни на други, тие во текот на нивниот заеднички живот, избираат и некои навики, па затоа се шишаат или се облекуваат на ист начин. Бред Пит е познат по тоа што секогаш изгледа како неговите избрани, па освен со Гвинет Палтроу, можете да најдете и слики со Џенифер Анистон или Анџелина Џоли, се што треба да направите е да напишете „Бред Пит изгледа како негова девојка“ во Google. Слатко, но морбидно.

извор:попара.мк