Љубов и Секс

Постојат најмалку 11 причини зошто жените избираат (многу) помлад маж

Постојат најмалку 11 причини зошто жените избираат (многу) помлад маж

Зошто жените сакаат помлади мажи? Зошто секоја жена во 50-те би сакала да поминува време со 23-годишник? За што зборуваат?

Овие, а и многу други прашања постојано се појавуваат кога во јавноста ќе се појави таков пар, а всушност воопшто не е комплицирано…

Ако светот на познатите нѝ покажа нешто кога се љубовните односи во прашање, тоа е дека љубовта не се гледа по годините – некои од најсреќните парови во светот имаат голема разлика во годините.

Па така, во најсреќните холивудски парови спаѓаат Џорџ Клуни и неговата 17 години помлада сопруга Амал, Џеј Зи и 12 години помладата Бијонсе, Џејсон Стејтам и две децении помладата манекекна Роузи… Меѓутоа, постојат и многу парови во кои жените се тие кои се постари, па така бескрајно среќни се и Џојсон Момоа и 12 години постарата Лиза Бонет, додека разликата помеѓу Хју Џекман и Дебора Ли Фурнес е една година поголема.

Дури 35 години разлика се и францускиот претседател Емануел Макрон и неговата постара сопруга Брижит, а нивната контроверзна приказна почнала кога тој имал само 15 години и бил нејзин ученик.

Зошто жените толку ‘паѓаат’ на помлади мажи? Ова се само некои од причините, а последната е најважна.

1. Мажите на нејзина возраст не се толку атрактивни.

2. Има повеќе искуство, што е сепак предност во било кој однос.

3. Може да преземе иницијатива во кревет и го прави тоа што најмногу ѝ одговара.

4. Повеќето мажи на нејзини години се веќе во брак.

5. Сака повторно да се почувствува млада.

6. Ужива во возбудата која со себе носи врска со помлад.

7. Ѝ се допаѓа што може да биде во финансиска предност над партнерот.

8. Помладите момци се позабавни.

9. Помладите момци пружаат поголема возбуда во спалната соба.

10. Го храни своето его и сака да докаже дека и понатаму е атрактивна.

А тука е и најважната причина:

11. Ѝ се допаѓа, тоа е нејзин живот и нејзиниот избор не засега никого освен неа.

извор: точка.мк