Промотер
наместо збогум...

Последен поздрав за Драган Вучиќ: „Свирете ја зајди, зајди“ во нова изведба на Олгица Христовска и триесетина музичари (ВИДЕО)

Последен поздрав за Драган Вучиќ: „Свирете ја зајди, зајди“ во нова изведба на Олгица Христовска и триесетина музичари (ВИДЕО)

Триесетина музичари под водство на диригентот Љупчо Мирковски, ја отсвиреа одново, а Олгица Христовска ја испеаја песната „Свирете ја зајди, зајди“ како последен поздрав за Драган Вучиќ, кој почина пред пет дена. Покрај Мирковски и Олгица, во реализацијата на ова хоум издание учествуваа  и членовите на групата „Арија“ во чија прва постава на тапани свиреше и неговиот син Мартин, а и самите беа учесници и домаќини во музичкиот дел на некои од шоу емисииите на Вучиќ. Тука е уште и познатиот пијанист и аранжер, Дамир Имери и многу други млади инструменталисти.

Вучиќ ја компонираше песната во далечната 1992, за Олгица Христовска, со која пејаката победи на фестивалот на забавна музика „Макфест“ во Штип, а баладата со текот на годините стана евергрин.

Аранжманот е на Љупчо и Бобан Мирковски, стиховите на исто така покојниот Владимир Бато Нејашмиќ, аудио продукцијата на Љупчо Соколовски, додека сето ова во вид на домашен видеозапис го спакувал Никола Автовски.

„Твојата музика никогаш нема да зајде“ – гласи мотото под кое во чест на неговиот прерано починат автор, музичарите го реализираа овој негов безвремеснки евергрин.

Останати вести од Промотер