Радио Милева
„животно од човек“

Поранешниот менаџер на Тања Савиќ откри шокантни детали од бракот на пејачката: „Душан ја натера да си го искасапи вратот“

Поранешниот менаџер на Тања Савиќ откри шокантни детали од бракот на пејачката: „Душан ја натера да си го искасапи вратот“

Пејачката Тања Савиќ беше во брак со Душан Јованчевиќ, со кого има два сина, Максим и Ѓорѓе, а веста за нивниот развод одекна како бомба во медиумите.

Таа го пријавила својот сопруг во април 2020 година, наведувајќи во извештајот дека претрпела голема психичка и физичка злоупотреба од негова страна.

-Тања изјавила во полицијата дека претрпела злоупотреба и  дека нејзиниот сопруг ја малтретирал и пред ова – откри за медиумите извор близок до Тања.

Поранешниот менаџер и пријател на Тања зборуваше за траумите што ги преживела пејачката, нагласувајќи дека Душан навистина бил психопат, кој ја користел Тања само за пари.

– Таа и јас функциониравме како едно, јас бев нејзина поддршка и советник додека не му пречеше на Душан, не смееше да напише ниту еден збор, а камоли да направи погрешен чекор, да задоцни дома по настапот, а да не зборуваме за излегување од дома , живееше како во затвор на Бежаниска коса, колку ноќи спиев во куќа што ја изнајмија за мир бидејќи се плашеше да остане со него сама, се сеќавам на нејзината дадилка Љиља која присуствуваше на сето ова и коментираше заедно со мене и со  Тања за случувањата во тој период. Верувај ми, кога пред неколку години изјавив дека Душан е зависник од дрога и дека никој не ми верува дека ја тепа Тања, таа дури мораше да ме плукне и лажно да ме обвини поради него, бидејќи таа само требаше да клима со главата страв. Во Австралија, тој еднаш исфрли на улица среде ноќ, таа немаше ниту телефон ниту ништо со себе, и го мачеше женски проблем, замислете какво животно е од маж, дури и направи го искасапи вратот за да ја отстрнани тетоважата од момчето Неџе во кој беше многу заљубена, а Душан тоа не можеше да го поднесе па ја натера под анесетизија да ја отсрани тетоважата. Тања, денес има лузна на вратот, ако не ми верувате на мене, кажете да и ви покаже, нека се заколне во децата дека не лажам“, вели Бане.

Тој додава дека тоа ги поминало границите на нивното семејство и дека сопругот на Тања ја натерал да се скара со нејзините родители.

-Тој психопат ја принудуваше на сешто, тој има семеен хотел и го наследи бизнисот кој го започна татко му, всушност тие тука се запознаа кога Тања беше на турнеја и беше сместена во тој хотел. Тој уште тогаш кажа дека не планира да ги троши своите пари во Србија, па ако не успее Тања со песните ќе ја однесе во Австралија да му биде слугинка. Тој се бре срами што Тања е од македонска – ромска националност, и кажа дека се срами од темната боја на нејзните родители, па верувајте ми Тања тогаш не ги гледаше ни родителите, сестра и, дури ја принуди да ја продаде куќата. Во тој период јас дадов интервју како ПР бидејќи работев по наредби. Искрено ми е жал, жал ми е што тој ја малтретираше цела деценија и ја оневозможи да напредува, таа има луда среќа што Бог ја погледна, таа повторно го има тој глас, па сними добри песни … Се покажав дека сум човек кон неа во секоја смисла , Јас никогаш не ја прашав за динар бидејќи и помагам и мило ми е што се повлече, не ја обвинувам. Жал ми е што не сме во контакт, но и тоа има свои причини … Таа денес ќе беше на висина на Цеца ако ме слушаше пред 6 години да се држи настрана од наркозависникот кој возеше и трошеше пари само на наркотици – додава тој.

Потсетуваме, во април претходната година, се уште законскиот сопруг на Тања Савиќ ги однесе нејзните деца во Австралија без нејзино знаење. Пејачката тогаш се огласи во медиумите и изнесе шокантни детали од бракот. Таа веднаш поднесе барање за развод и барање да добие старателство над децата и да ги врати во Србија. По една година, односно пред неколку месеци, судот во Австралија пресуди во корист на пејачката и таа ги врати децата во Белград.

фото: Дејан Бризо/ало.рс/инстаграм/тања савиќ

Останати вести од Радио Милева