Радио Милева
малкумина знаат

Поради ова за малку ќе го оставеше микрофонот: Нема да верувате што е по професија Здравко Чолиќ (фото) 

Поради ова за малку ќе го оставеше микрофонот: Нема да верувате што е по професија Здравко Чолиќ (фото) 

За пејачите од забавната сцена важат многу стереотипи, кои на нив воопшто не им се допаѓаат, а еден таков е дека речиси никој не може да се пофали со образование.

Сепак, вистината е малку поинаква. Светли примери има и на српската естрада, а многу пејачки ѕвезди имаат високо образование, па дури и по два факултети.

На таа листа дефинитивно се наоѓа една од најголемите балкански ѕвезди – Здравко Чолиќ.

Иако многумина би рекле дека е роден со микрофон, пејачот уште како тинејџер сфатил колку е важно образованието и покрај неговата љубов кон музиката. И покрај неговиот бескраен талент, Чола свиреше музика како хоби, а на прво место му беше книгата.

Имено, пејачот се запиша на Економскиот факултет во Сараево во 70-тите години, но сепак се пресели во Белград во септември 1971 година. Помина шест месеци во групата „Корна“ и за тоа време сними три песни, по што се врати во Сараево, продолжи со студиите и набрзо стана дипломиран економист.

Фото: Принтскрин/Инстаграм/Гранд.рс

Останати вести од Радио Милева