Радио Милева
тестамент и тевтер

Покојната Марина Туцаковиќ остави список со должници: Естрадата и должи над 90.000 евра, а кога јавно ќе се отвори тевтерот, на многу ѕвезди нема да им биде добро (ФОТО)

Покојната Марина Туцаковиќ остави список со должници: Естрадата и должи над 90.000 евра, а кога јавно ќе се отвори тевтерот, на многу ѕвезди нема да им биде добро (ФОТО)

Кога дознала дека боледува од рак и почнала да се бори за сопствениот живот, Марина Туцаковиќ се откажала од идејата да ги собере сите долгови, па престанала да ги брка пејач(к)ите кои и должат пари за текстовите што ги напишала за нив.

Меѓутоа, таа имаше тетратка во која запишала се’. И кој која песна ја купил,  кој и плаќал на рати, а кој се’ уште ништо не платил. Иако и требале пари за лекување, од никого од должниците не побарала ниту динар, но нејзиниот син Милан Радуловиќ Лаќа наводно нема намера да биде дарежлив, пишува српски Свет.

„Марина, исто така, се грижеше кому му  го продаваше кој текст, кој и плаќаше и кога, с’e запишуваше со години, речиси одткога почна да пишува. Фута и Лаќа знаат за оваа тетратка, и како што слушам, нејзиниот син не сака на никому да му прости ниту еден динар, бидејќи знае колку боли  што не ја почитуваа, особено затоа што оние пејачи кои се должни, дури и не се јавија да прашаат како е, дали можат да го отплатат својот долг на рати, иако знаеле дека и се потребни пари за лекување. Беше многу нервозна за тие долгови и никогаш не разбираше како некој без срам може да се преправа дека е глуп, па дури и да не и се јави и да и се извини. Таа напиша сериозни хитови, на кои сите тие пејач(к)и собраа многу пари, а останатите и останаа должни. Штом се’ малку ќе легне, можеби по 40 дена, Лаќа ќе го отвори тевтерот и ќе види од кого се треба да ги бара сите тие долгови. Сигурно е дека сите ѕвезди кои се должни, ако не плататќе  ги тужат. На многу пејачи нема да им биде добро, бидејќи тој е подготвен сето тоа  да го обзнани јавно. Вкупниот долг на пејачката елита изнесува над 90.000 евра. Колку што знам, една популарна фолк пејачка остана сериозно должна и Марина ја бркаше долго време, а има и една пејачка која и зеде дури четири песни, од кои две се сериозни хитови и  никогаш не ги плати“ – тврди извор близок до Марина и нејзиното семејство.

„Марина навистина напиша тестамент, ми се чини пред една година, бидејќи нејзината здравствена состојба варираше, сакаше да оди мирно на оној свет. Не ги знам деталите, ниту волјата за нејзиното наследство на музички дела е исто така. Се’ уште е рано за било што, бидејќи семејството е многу депресивно, тие сакаат да останат повлечени уштенекое време по смртта на Марина. Подоцна ќе се занимаваат со правни работи. Знаат што и како треба да прават и Фута и Лаќа, бидејќи Марина разговараше со нив навечер и ги подготвуваше за нејзиното заминување“ – заклучува изворот.

Фото: Инстаграм принтскрин/marina.tucakovic

Останати вести од Радио Милева