Живот и Стил

Погачи со маслинки: Остануваат свежи и до три дена, но толку се вкусни што веднаш ќе ги изедете!

Погачи со маслинки: Остануваат свежи и до три дена, но толку се вкусни што веднаш ќе ги изедете!

Состојки:

За тестото:

250 гр путер
1 прашок за пециво
2 лажички сол
2 дл павлака
500 гр брашно
100 маслинки

За облогата:

1 јајце
2 лажички млеко

Подготовка:

За тестото измешајте путер на собна температура со прашок за пециво, сол и павлака. Постепено додавајте просеано брашно и сечканите маслинки, па замесете мазно тесто. Расукајте на набрашнета површина до дебелина од 1 сантиметар, па погачите исечете ги со калап. Се ставаат на плех обложен со хартија за печење. Премачкајте со мешавина од изматено јајце и млеко. Се пече на 200 степени 10 минути.

Извор: Курир.мк