Мегафон
тага

Почина српскиот актер Марко Живиќ

Почина српскиот актер Марко Живиќ

Актерот Марко Живиќ почина по борбата со коронавирусот на 49 -годишна возраст.

Српскиот актер починал во д -р КБЦ „Драгиша Мишовиќ“, каде што бил на интензивна нега.

Белградскиот драмски театар се прости од актерот преку социјалните мрежи со потресна порака:

– Денес во Белград почина првакот на нашиот театар, Марко Живиќ. Му благодариме за се и вечна му слава. Драг Марко, засекогаш ќе бидеш со нас, пишува во објавата.

Марко Живиќ е роден 4 април 1972 година во Крушевац. Завршил во Академијата за драмски умтености во Нови Сад.

На Марко Живиќ, кој е најпознат по улогите во филмовите „Некролози за Ескобар и Монтевидео„, „Бог те видео„, здравјето значително му се влошило откако беше заразен со коронавирус. Последните три недели тој ги поминал во сериозна состојба во болница, каде што бил приклучен на респиратор.

Имал билатерална пневмонија, а неговата состојба била комплицирана од бактерии од дигестивниот тракт, особено затоа што пред неколку години бил опериран од рак на хранопроводот и желудникот.