Мегафон
in memoriam

Почина Шејн Мекгоуан, лидерот и пејач на групата „Pogues“, предводници на ирскиот панк рок

Почина Шејн Мекгоуан, лидерот и пејач на  групата „Pogues“, предводници на ирскиот панк рок

Шејн Мекгоуан, поранешниот фронтмен на Pogues , чија музика беше мост помеѓу традиционалната ирска фолк музика и панк рокот, почина денес, четврток,  30 ноември 2023 г. на 65-годишна возраст. Сопругата на Мекгован, Викторија Кларк, ја потврди смртта на музичарот во изјава.Би-Би-Си додаде дека:  „Мекгован починал мирно во 3.30 часот утрово  со сопругата и сестрата покрај него“.

„Нема начин да се опише загубата што ја чувствувам и копнежот по само уште една негова насмевка што го осветли мојот свет“, напиша Кларк. „Благодарам, благодарам, благодарам, благодарам за твоето присуство на овој свет што го направи толку многу светол и им даде многу радост на толку многу луѓе со твоеето срце и душа и вашата музика“.

Според Скај њуз, на Мекгован минатата година му беше дијагностициран вирусен енцефалитис, а претходно овој месец заврши во болница во Даблин за да добие третман за инфекцијата. Пред две недели, Кларк напиша на Инстаграм дека „се соочува со застрашувачки стравови“.

Во изминатите четири децении, пејачот, текстописец и гитаристот го отелотворуваше ирскиот дух со традиционалните паб химни како: „Waxie’s Dargle“ и „I’m a Man You Don’t Meet Every Day“, како и „Dirty OldTown“ претворајќи ги во возбудливи рок химни со Pogues.Кога ги отпеа првите редови на најголемиот хит на бендот, неверојатниот божиќен производ, „Бајка за Њујорк“, неговата жестока реалност ве натера да се чувствувате дека сте токму таму со него, уапсен: „Беше Бадник,душо… .

Последните децении, сè што Мекгоуан сакаше, беше да живее добар, неоптоварен живот, а најмногу го живееше според свои правила.

„Немам амбиции“, рече тој во 1989 година. „Порано имав амбиции, но веќе немам.Сакам само да уживам во животот онаков каков што е и да дадам се од себе за да спречам да стане пекол на земјата“.

Извор:  RollingStone

 

Фото: Инстаграм/shanemacgowanofficial/Youtube

Останати вести од Мегафон